دستگاه التراسونیک آزمایشگاهی چیست ؟

التراسونیک (اولتراسونیک) چیست؟

کلمه التراسونیک یا Ultrasonic به معنای فراصوت است. محدوده فرکانسی شنوایی افراد متفاوت است و با بالا رفتن سن این بازه کاهش می‌یابد.محدوده فرکانس شنوایی انسان 20 هرتز تا 20000 هرتز است. محدوده فرکانسی امواج فراصوت 40 کیلو هرتز تا چندین مگا هرتز میباشد. به این نکته باید توجه کرد که اصطلاح “فراصوت”، با “مافوق صوت” به انگلیسی Supersonic)) که برای سرعت بالاتر از سرعت صوت استفاده می‌شود، متفاوت است.
امواج فراصوت همانند امواج دیگر خواص شکست، پراش، بازتاب و عبور دارند. این امواج به سه روش مکانیکی، مغناطیسی و الکتریکی ایجاد میشوند.

التراسونیک

التراسونیک

کاربرد های التراسونیک (اولتراسونیک)

امواج فراصوت، کاربردهای فراوانی از جمله در لیزر، تخلیه الکتریکی برای بهبود خواص سطحی و افزایش نرخ باربرداری، سنجش فاصله، عمق مخزن، شستوشوی دقیق ظروف آزمایشگاهی، تعیین فشار خون بیمار، همگن کردن مواد مذاب، جوشکاری مواد غیر همجنس، ریختهگری، تراشکاری، فرزکاری، سوراخکاری و غیره دارد .

یکی از مهم ترین کاربردهای امواج فراصوت در شستشوی التراسونیک است. برای این کار قطعه مورد نظر برای شستشو در مایعی که معمولاً آب است، غوطه ور میکنند. مایعی که قطعه در آن غوطه ور شده است با فرکانس و شدت بسیار بالایی به ارتعاش در میآید و این ارتعاشات منجر به مرتعش شدن قطعه درون مایع شده و آلودگیها را از آن جدا میکند.

به منظور اتصال قطعات پلاستیکی، پلاستیکی به فلزات و به طور کل، جوش و اتصال مواد غیر هم جنس،از امواج فراصوت استفاده میشود. در این نوع جوشکاری با قرار دادن قطعات در معرض حرکت ارتعاشی با فرکانس ثابت حرارت داده میشوند و به هم متصل میشوند و یا به اصطلاح جوش میخورند.

جالب است بدانید از امواج فراصوت در پزشکی نیز استفادههای فراوانی میشود. از جمله میتوان به جراحی توسط چاقوی التراسونیک، تخریب سلول های بدخیم، عمل آب مروارید چشم، پیشگیری از پوسیدگی، جرم گیری و عصب کشی دندانها، شکستن سنگ کلیه، مثانه و کبد، برداشتن چربی اضافی بدن )لیپوساکشن(، برداشتن بافتهای مرده و مواد خارجی زخم و هم چنین استفاده در سونوگرافی اشاره کرد .

از آنجا که همگن سازی محلول‌های ویسکوز، ترکیبات نانو، محلول‌های پلیمری و … توسط همزن‌های مکانیکی به سختی صورت می گیرد یا محدودیت فنی وجود دارد، استفاده از هموژنایزر اولتراسونیک سبب تهیه محلول‌های کاملا یکنواختی از موارد فوق می شود. در واقع با استفاده از قابلیت‌های امواج فراصوت می‌توان ذرات مایع یا جامد سخت یا نرم را به طور مناسب همگن نمود.

در دستگاه کروماتوگرافی برای حذف گازهای محلول در فاز متحرک میتوان از حمام التراسونیك استفاده نمود. گازهای محلول اغلب اكسیژن و نیتروژن هستند كه با تشكیل حباب باعث پهن شدن پیك شده و علاوه بر این اغلب با عملكرد آشكارسازها تداخل میكنند.

دستگاه التراسونیک

دستگاه التراسونیک

حسگرهای التراسونیک

برای استفاده از امواج فرا صوت از حسگرهایی استفاده میشود که این حسگرها بر اساس محدوده فرکانسی خود به دو دسته صنعتی و غیر صنعتی تقسیم بندی میشوند. حسگرهای فراصوت غیر صنعتی در محدوده فرکانسی 40 کیلو هرتز و حسگرهای صنعتی در حد مگا هرتز هستند. حسگرهای التراسونیک معمولا دارای یک فرستنده و یک گیرنده التراسونیک هستند. امواج فرستاده شده از حسگر پس از برخورد با یک مانع به حسگر بر میگردند و توسط گیرنده حسگر دریافت میشوند. از این طریق و با در نظر گرفتن زمان بازگشت موج و کیفیت امواج بازتابی میتوان اطلاعاتی راجع به عمق، نوع و سرعت مانع بدست آورد.

حسگر التراسونیک

حسگر التراسونیک

دستگاه هموژنایزر (همگن ساز یا homogenizer)

هموژنایزر از دستگاههای آزمایشگاه های تحقیقاتی ، صنعتی و آموزشی می باشد. هموژنایزر به معنی همگن سازی می باشد که علاوه بر آزمایشگاهها در صنعت نیز کاربرد دارد که میتوان به کاربرد آن در صنایع لبنی اشاره کرد.
در مواردی نیاز است که نمونه، یکنواخت باشد. این نمونه در بعضی از موارد شامل ذرات بسیار ریز است (مثل باکتری‌ها) و یا شامل قطعات بزرگ است ، در چنین مواردی به یک پردازش همگن سازی نیاز است.
به‌طور معمول از دو روش فشار قوی و التراسونیکی جهت همگن کردن نمونه‌ها استفاده می‌شود.

همگن سازی التراسونیک

همگن سازی التراسونیک

روش اولتراسونیکی (ultrasonic homogenizer)

همانطور که می‌دانید ، امواج فراصوت به دسته ای از امواج مکانیکی گفته می‌شود که فرکانس نوسان آنها از محدوده شنوایی انسان فراتر است. این محدوده سبب ایجاد ارتعاش محیط با سرعت های بالا و به‌ دنبال آن ایجاد حفرات متعدد و ریزی در داخل مایع می‌شوند که به این حالت کاویتاسیون (cavitation) می‌گویند. این فرآیند می‌تواند به پاشش مایع با سرعتی در حدود ۴۲۰ کیلومتر در ساعت ، ایجاد فشاری معادل ۲۰۰ بار و یا دمای بالای ۴۵۰۰ درجه سانتیگرادی در آن شود.
با استفاده از قابلیت‌های امواج التراسونیک که گفته شد ، می‌توان ذرات مایع و یا جامد را که سخت یا نرم باشند ، همگن کرد. به عبارت دیگر امواج اولتراسوند می‌تواند شوک هایی تولید کند که در تمام نمونه سبب از بین رفتن سلول‌ها ، اندامک‌ها و لایه‌های زیر سلولی شود. اولتراسوندهای مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها برای حجم‌های بین 5/1 میلی لیتر تا ۲ لیتر و نوع صنعتی آن در حجم‌های 5/0 لیتر تا ۲۰۰۰ لیتر ساخته می‌شوند.

حمام التراسونیک (Ultrasonic bath)

حمام التراسونیک عبارت است از کاربرد امواج مکانیکی – صوتی با فرکانسی بالاتر از حد شنوایی انسان. یکی از کاربردهای مهم امواج التراسونیک استفاده از ضربه ناشی از کاویتاسیون ایجاد شده توسط آن در فرآیند شستشوی التراسونیک می باشد. اصول کلی این روش مبتنی بر غوطه وری قطعات مورد نظر در یک مایع واسطه می باشد که این مایع توسط یک مولد امواج التراسونیک با فرکانس و شدت بسیار بالایی مرتعش شده و هنگامی که کاویتاسیون به وجود آمده عمل شستشو و پاک کردن قطعه را انجام می دهد. استفاده از امواج مافوق صوت بدلیل خواصی که دارند بعضاً کاربردهای متنوع و جالبی دارند. دستگاه پاک کننده التراسونیک با استفاده از امواج ما فوق صوت ذرات چربی و آلودگی هایی را که روی سطح جسم قرار گرفته جدا کرده و جسم را پاک می کند.

 

اجزای حمام التراسونیک

یک سیستم پاک کننده التراسونیک شامل ۳ قسمت اصلی است: منبع تغذیه، ترانسدیوسر (پیزوالکتریک) و محفظه. اعمال سیگنال ورودی از منبع تغذیه به یک پیزوالکتریک باعث ارتعاش آن شده و انتقال این نوسان ازجداره محفظه به مایع درون آن می تواند مولکول های مایع را تحت تاثیر قرار داده و پدیده کاویتاسیون را به وجود آورد. کاویتاسیون نتیجه ضربان در فرایند شستشو التراسونیک است که با تغییر فرکانس ورودی منبع تغذیه پدیدار شده و می تواند تاثیرات مختلفی روی جسم مورد شستشو بگذارد.

التراسونیک jp-030 s

التراسونیک

خطرات فراصوت

سوختگی : اگر امواج پیوسته و در یک مکان بدون چرخش بکار روند، در بافت باعث سوختگی می‌شود و باید امواج حرکت داده شوند.
پارگی کروموزومی : استفاده دراز مدت از امواج التراسوند با شدت خیلی بالا پارگی در رشته دی ان ای (DNA) را نشان می‌دهد.
ایجاد حفره : یکی از عوامل کاهش انرژی امواج اولتراسوند هنگام گذشتن از بافتهای بدن ایجاد حفره یا کاویتاسیون است. همه محلولها شامل مقدار قابل ملاحظه‌ای حبابهای گاز غیر قابل دیدن هستند و دامنه بزرگ نوسانهای امواج اولتراسوند در داخل محلولها می‌تواند بر روی بافتها تغییرات بیولوژیکی ایجاد کند (پارگی در دیواره یاخته‌ها و از هم گسستن مولکولهای بزرگ).

 


شرکت سلیمان تجهیز وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی و مرکز فروش و خرید دستگاه شستشو التراسونیک در ایران

عرضه کننده مرجع و تعمیر انواع آلتراسونیک آزمایشگاهی

 

سانتریفیوژ چیست و نحوه عملکرد آن

تاریخچه سانتریفیوژ

سانتریفیوژ

مهندس ارتش انگليسي به نام Benjamin Robins ، دستگاه بازويي چرخشي براي شناسايي داروها ايجاد كرده بود . در سال 1879، Antonin Prandtl ، براي اولين بار سانتريفيوژهاي امروزي را براي جداسازي خامه از شير مورد استفاده قرار داد . در سال 1879، Gustaf de Laval ، نشان داد كه از سانتريفيوژ ميتوان براي كارهاي تجاري استفاده كرد . ابعاد مختلفي از سانتريفيوژ ها گسترش يافته است و طيف وسيعي از عملكردها را از ميلي ليتر تا ليتر را مي تواند مورد ارزيابي قرار دهد.

توجه به ميكرو سانتريفيوژ ها در سال 1962 ،توسط یک شركت آلماني كه امروزه با نام “eppendorf” شناخته مي شود، توسعه يافت و اين شركت سيستم ميكروليتري را براي اهداف آزمايشگاهي مورد استفاده قرار داد . تيوب هاي پلاستيكي ميكرو و ميكرو سانتريفيوژها )مدل3200) در آزمايشگاه ها براي تجزيه و تحليل در مقايس ميكروليتر مورد استفاده قرار مي گيرد . ميكرو سانتريفيوژ هاي اوليه داراي يك دستگيره براي كنترل زمان و فضا براي 12 ميكروتيوب داشتند كه در يك زاويه ثابت مي چرخيدند ولي فناوري هاي پيشرفته امروزي مانند خنك كننده ، برنامه ريزي ، تشخيص عدم تعادل خودكار ، كاهش سروصدا ، تغيير سيستم هاي روتور و … باعث پيشرفت هاي بسيار زيادي در اين زمينه شده است .
سيستم ميكروليتر ، نقطه شروعي براي طيف گسترده اي از ابزارهاي براي آزمايشگاه مولكولي بوده است كه توسط بسياري از شركت هاي زيست فناوري توسعه يافت.

 

سانتریفیوژ آزمایشگاهی چیست؟

سانتريفيوژ آزمايشگاهي ، يكي از ابزارات آزمايشگاه تشخيص طبي هست كه با استفاده از نيروي موتور خود ، نمونه مايع را با سرعت بسيار زيادي به چرخش در مي آورد. بسته به اندازه و ظرفيت نمونه سانتريفيوژهاي مختلفي وجود دارد.مانند تمام سانتريفيوژ ها، سانتريفيوژهاي پزشكي هم توسط اصل رسوبي مواد در سرعت بالا كار مي كنند كه در ان شتاب جاذبه اي مركزي ، باعث جدا شدن مواد به دو نوع ناحيه كم و پر تراكم مي شود.

عملكرد سانتریفیوژ

افزايش نيروي گرانشي به طور موثري باعث جمع شدن نمونه به طور سريع و كامل تري در ته تيوب مي شود و مايع باقي مانده در بالاي تيوب سوپرناتانت يا supernatant مي نامند .
بعد از اينكه حالت فوق رخ داد با استفاده از پيپت پاستور مايع رویي را مكش مي كنيم به طوري كه مكش ما هيچ گونه اختلالي در رسوب ايجاد نكند،به عبارت ديگر تنها مايع رویي را مي كشيم و با رسوب كاري نخواهيم داشت . سرعت سانتريفيوژها با توجه به مقدار انرژي گريز از مركز كه به نمونه وارد مي شود اندازه گيري مي شود و معمولا با واحد دور در دقيقه revolutions per minute (RPM) و يا relative centrifugal force (RCF) سنجيده مي شوند.

سرعت رسوب ذرات در سانتريفيوژ بستگي به اندازه و شكل ذرات ، شتاب سانتريفيوژ ، كسر حجم مواد جامد، اختلاف چگالي ذره با مايع و ويسكوزيته بستگي دارد .

انواع سانتریفیوژ

انواع مختلفي از سانتريفيوژ ها طراحي و ساخته شده هست :

سانتريفيوژ افتراقي : اغلب براي جدا كردن ارگان خاصي از مجموعه سلولها براي بررسي قسمت خاصي از سلولهاي بدن مورد استفاده قرار مي گيرد .

سانتريفيوژ ايزوپيكنيك : اغلب براي جدا كردن نوكلوئيك اسيد ها مانند DNA مورد استفاده قرار مي گيرد .

سانتريفيوژ گراديان ساكاروز : اغلب براي تخليص ويروس هاي انولوپ دار و يا ريبوزوم ها مورد استفاده قرار مي گيرد . همچنين براي جداسازي ارگان خاصي از عصاره سلولي خام از اين نوع سانتريفيوژ استفاده مي كنيم.

انواع مختلفي از سانتريفيوژ آزمايشگاهي وجود دارد :

ميكرو سانتريفيوژ : دستگاهي هست براي كار در حجم بين 0.2 تا 2.0 میلی لیتر(ميكروتيوب ها)، حداكثر 96لوله را مي توانند پشتيباني كنند ،همچنین طراحي جمع و جوري دارند.

سانتريفيوژ باليني يا كلينيكي : دستگاهي هست براي كاربردهاي باليني مانند لوله هاي انتقال خون و داراي سرعت كمتري هستند .

سانتريفيوژ چند منظوره روميزي : دستگاهي يراي كار با تيوب هاي بزرگ و داراي تنوع بسيار زيادي هستند.

سانتريفيوژ STAND ALONE : دستگاه هاي سنگين مانند اولترا سانتريفيوژ

 

بسياري از سانتريفيوژ ها داراي سيستم خنك كننده و يا بدون سيستم خنك كننده هستند . شركت هاي مختلفي با برند هاي مختلف انواع سانتريفيوژها را روانه بازار مي كنند كه از مهمترين انها مي توان به Eppendorf, Thermo-Heraeus, Thermo-Sorvall, Hettich, Beckmann-Coulter ياSigma اشاره كرد.

 

 

در تصاوير دو نوع سانتريفيوژ كوچك و بزرگ را مشاهده مي كنيد.

 

انواع سانتریفیوژ

 

تصوير راست، يك نوع سانتريفيوژ كوچكي هست كه امروزه در بسياري از مراكز مورد استفاده قرار مي گيرد و به طور رايج در هر آزمايشگاهي وجود دارد.
شكل چپ سانتريفيوژ بزرگي است كه در مراكز آزمايشگاهي بزرگ و در مراكزي كه داراي نمونه هاي بسياري زيادي هستند استفاده مي شود.

طراحی

سانتريفيوژ آزمايشگاهي در شيمي ، زيست شناسي و بيوشيمي براي جداسازي مواد جامد از مايع در يك سوسپانسيون مورد استفاده قرار ميگيرد . مواد جامد مي تواند تركيبات غير محلول ، بيومولكول ها ، ارگان هاي سلولي و يا سلول كامل باشد . سانتريفيوژ ها از نظر سرعت و ظرفيت بسيار متنوع هستند . سانتريفيوژ ها معمولا داراي روتوري هستند كه در آن 2،4،6 و يا حفره هاي بسيار زياد هستند كه در آنها لوله هاي آزمايش قرار مي گيرد . زماني كه يك سوسپانسيون در يك دستگاه سانتريفيوژ قرار مي گيرد ، مواد جامد در ته لوله آزمايش ته نشين مي شوند و باعث ايجاد يك ديواره مخلوطي مي شود . اين ديواره باعث مي شود تا مايع رویي يا همان سوپرناتانت به آساني از سوسپانسيون جدا شود .
به طور كلي دو نوع روتور وجود دارد:

روتور با زاويه ثابت : اين روتورها محكم و جمع و جور هستند و معمولا از آلومينيوم ساخته مي شوند . در آنها حفره هايي با زاويه ثابت )براي نمونه با زاويه 45 درجه( تعبيه شده هست كه محل قرار گيري تيوب هاي نمونه است .

روتور چرخشي يا روتور افقي : روتور شبيه صليب است و به آن سطل هم گفته مي شود . در اين سطل تيوب هاي مختلفي مي تواند سانتريفيوژ شود.

روتور توسط درب روتور بسته مي شود . روتور در داخل محفظه ای قرار دارد كه توسط درب فلزي سانتريفيوژ پشتيباني مي شود . درب باز مانع از چرخش موتور روتور مي شود . در زمان سانتريفيوژ درب قفل مي شود. درب بسته باعث حفاظت فرد در برابر برخورد با روتور مي شود كه با سرعت بسيار بالا در حال حركت هست. محفظه روتور و درب روتور طوري طراحي شده اند كه در صورت شكستن لوله ها حتي در حداكثر سرعت ، هيچ خطري فرد آزمايش كننده را تهديد نمي كند . قبل از سانتريفيوژ ، بايد لوله هاي موجود در روتور با استفاده از بلانك و يا ساير نمونه ها بالانس شود . با توجه به اهميت اين موضوع امروزه سانتریفيوژ ها به حسگر تشخيص عدم تعادل خودكار مجهز شده اند .

 

 

میكروتیوب هاي سانتریفیوژ

ظروف پلاستكي استوانه شكل كه داراي ته مخروطي و درپوش هستند و به طور معمولي در آزمايشگاه مورد استفاده قرار مي گيرند. اين تيوب ها داراي اندازه كوچكي هستند و به آنها Microcentrifuge tubes و يا Microfuge tubes مي گويند . اين لوله ها در آزمايشگاه بيوشيمي و بيولوژي مولكولي به منظور سانتريفيوژ و يا ذخيره مقدار كمي از مايع مورد استفاده قرار مي گيرند . اين تيوب ها ارزان و يك بار مصرف هستند . بسياري از شيميدان ها و بيولوژيست ها از اين ويال ها به جاي ويال هاي شيشيه اي استفاده مي كنند . اين روش وقتي كه مقدار كمتري از يك ماده در تيوب هست و يا زماني كه مقدار كمتري از يك مايع را اضافه مي كنيم ، مفيد واقع خواهد شد چون ميكرو سانتريفيوژ ها بعد از پيپت كردن و يا مخلوط كردن مي توانند قطرات را در ته لوله جمع آوري كنند.
ساختار پلي پروپيليني انها باعث مي شود كه آنها را در دماي هاي بسيار پايين ( منفی 80 سانتي گراد ( و يا با حلال هاي آلي مانند كلروفروم استفاده كرد . تيوب ها در اندازه هاي مختلفي عرضه مي شوند ولي به طور عمومي در رنج μL250 تا mL 2.0 هستند. بيشترين اندازه مورد استفاده mL 2.5 است . مي توان آنها را ضد عفوني كرد )فشار يك اتمسفر – 121 درجه سانتي گراد – به مدت 20 دقيقه ( و در كارهايي كه در آنها اولويت با خلوص نمونه است مانند كارهاي مربوط به DNA و ميكروب ها به طور وسيع مورد استفاده قرار مي گيرند . با توجه به ارزش پايين و مشكل بودن تميز كردن پلاستيك ، بعد از كار كردن با اين تيوب ها آنها را دور مي ريزيم .

 

ایمنی

بعد از بارگيري سانتريفيوژ بايد از تعادل روتور مطمئن شويم . كمترين ميزان در حجم دو طرف ، در سرعت هاي بالا مي تواند نيروي غير تعادلي بسيار زيادي را ايجاد كند . اين نيروي عدم توازن در سرعت هاي بالاي روتور باعث صدمه به دستگاه و يا صدمه جاني شديدي خواهد شد . بازهم يادآوري مي كنيم كه برخي از دستگاه ها داراي كنترل توازن هستند كه برنامه كنترل كننده در صورت عدم تعادل در روتور ، باعث توقف سانتريفيوژ مي شود.
قبل از استفاده از دستگاه ، روتور و حفره ها را بررسي كنيد . در حين حركت روتور دستگاه به هيچ وجه نبايد لمس شود چون چرخش روتور مي تواند باعث آسيب هاي جدي اي شود .
زماني كه نمونه خطرناكي )بيوهزارد( را مي خواهيد سانتريفيوژ كنيد براي جلوگيري از خروج ذرات ائورسل (ذرات معلق) و ايجاد مشكلات بعدي بر روي درب دستگاه واشر مخصوص قرار دهيد . بعد از سانتريفيوژ با روشن كردن هود ذرات ائورسل هم اگر ايجاد شده باشد حذف خواهد شد.

تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی

تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی

اگر چه خرید کالای با کیفیت شعار اصلی ما می ‌باشد، ولی مرغوبیت کالای با کیفیت، زمانی به اثبات می ‌رسد که پشتوانه خدماتی آن در اسرع وقت فراهم گردد و این امر به سرمنزل نهایی نمی ‌رسد جز با تمرکز و جذب کارشناسان، اساتید مجرب و دست اندرکاران در رشته ‌های مختلف؛ بر این  اساس سیاست ‌گذاری شرکت سلیمان‌ تجهیز نیز شناسایی متخصصان و دعوت از آنها برای انجام این ‌گونه خدمات بوده است و این امر میسر گردیده تا این شرکت یکی از بزرگترین مراکز سرویس ‌دهی و خدماتی کلیه دستگاه‌ های تخصصی و فوق تخصصی در رشته ‌های مختلف آزمایشگاهی تبدیل شود. بدیهی است این شرکت کلیه دستگاه‌ های خریداری ‌شده را به مدت حداقل یک سال گارانتی نموده و تاده سال خدمات پس از فروش نظیر تامین انواع قطعات یدکی، لوازم و مواد مصرفی را فراهم می‌ نماید.
این شرکت دارای واحدهای تخصصی در انجام امور ذیل می باشد:
•    نصب و راه‌ اندازی
•    آموزش
•    تعمیرات و پشتیبانی
•    کالیبراسیون و تنظیم
•    بهینه‌ سازی و دیجیتایزر
•    اتوماسیون و خودکار نمودن

همچنین از شما تقاضا داریم اجازه ندهید دستگاه ها و ابزارآلات معیوب شما در انبارها انباشته شوند. احتمالا پاره ای از آنها مشکلی بسیار جزئی دارند. با سپردن آنها به دست تعمیرکاران کارآزموده، در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

کاغذ تورنسل

کاغذ تورنسل

کاغذ تورنسل ، کاغذ لیتموس و یا  کاغذ Ph ورقه یا برگه ای کاغذی برای شناسایی پ هاش است که از آن برای تشخیص و شناسایی اسیدی بودن یا باز بودن یک محلول و مایعات استفاده می شود این کاغذ ها نوعی کاغذ ph بوده که pH کمتر از 4.5 یا اسیدی از  کاغذ تورنسل آبی  و برای تشخیص باز بودن یک محلول pH بالای 8.3 از  کاغذ تورنسل قرمز  استفاده می شود و رنگ بنفش در محدوده خنثی می باشد

کاغذ تورنسل آبی در محیط اسیدی به رنگ قرمز تغییر می یابد و کاغذ تورنسل قرمز در محیط بازی به رنگ آبی تغییر پیدا می کند

تانک ازت چیست

رفراکتومتر رومیزی

رفراکتومتر چیست و انواع رفراکتومتر

دستکش تانک ازت

دستکش تانک ازت


تانک ازت

تانک ازت

دستکش تانک ازت

شرایط نگهداری و حمل تانک ازت

میکروسکوپ چیست

آشنایی با تانک ازت مایع

آشنایی با تانک ازت مایع


 تانک ازت

 

خرید تانک ازت مایع

 

نیتروژن چیست؟ 

نیتروژن (Nitrogen) یا ازت گازی بی رنگ ، بی بو ، احتراق ناپذیر،غیر فلز، دو اتمی بی اثر است که 78 درصد از اتمسفر ما را تشکیل میدهد. دانیل رادرفورد (Daniel Rutherford) کاشف نیتروژن بوده است. نیتروژن ترکیبات مهمی مانند آمونیاک،اسید نیتریک و سیانیدها را شکل می‌دهد.

از کاربرد های گاز نیتروژن میتوان به بازیابی ترکیبات آلی فرار از مخلوط ضایعات گازی،صنایع پتروشیمی،    پاکسازی خطوط لوله، تولید مواد نیمه رسانا، تولید فیبرهای مصنوعی و …… اشاره نمود.

نیتروژن مایع

نیتروژن مایع

نیتروژن

 

 تقطیر جزء به جزء (Fractional distillation) 

تقطیر جز به جز عبارت است از یکسری تبخیر و میعان که در سینی‌های یک برج استوانه‌ای صورت می‌گیرد. مایعات خالص در فشار محیط در دمایی به جوش می‌آیند که در آن دما فشار بخار آن برابر فشار محیط گردد. در صورتی که مایعات ناخالص در حدود دمایی که حاصل جمع فشارهای جزئی عوامل تشکیل دهنده آنها برابر فشار محیط گردد به جوش می‌آید.

در نقطه جوش فازهای بخار و مایع در حال تعادل می‌باشند. چنانچه فشار کاهش یابد تبخیر صورت می‌گیرد و در حالت معکوس میعان اتفاق می‌افتد. از فشار بخار برای محاسبه ترکیب گازهای مخلوط در حالت تعادل استفاده می‌شود. وقتی که اجزا تشکیل دهنده یک محلول در برج تقطیر بطور دائم جدا می‌شوند بخارهایی که به سمت بالا حرکت می‌کنند ترکیبات فرارتر با مایع برگشت کننده که به سمت پایین سرازیر است برخورد کرده و غلیظ‌تر می‌شود.یکی از کابردهای این روش بدست آوردن نیتروژن مایع یا همان ازت مایع می باشد.

تقطیر

 

نیتروژن مایع (Liquid Nitrogen)

نیتروژن مایع مانند گاز نیتروژن بی رنگ, بی بو (بسیار شبیه به آب)می باشد. همان طور که اشاره شد نیتروژن مایع از تقطیر جز به جزء هوا به دست می آید (به بیان دیگر تحت فشار زیاد به صورت مایع درآمده است). حجمی مشخص از نیتروژن مایع، تقریباً 700 برابر فشرده تر از گاز نیتروژن در شرایط طبیعی می‌باشد.  در فشار جو، نیتروژن مایع در ۷۷ کلوین که برابر با ۱۹۶- درجه سیلیسوس و ۳۲۱- درجه فارنهایت است، به جوش می‌آید و دوباره به گاز تبدیل می شود.

 

کاربرد نیتروژن مایع

 • در پزشکی برای سرد کردن موضعی پوست پیش از بیرون کشیدن زگیل یا بافتهای ناسالم بکار می‌رود.
 • چون نیتروژن از لحاظ شیمیایی بی‌اثر است، به‌عنوان ایجاد جو بی‌اثر مثلا در جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • نیتروژن مایع بدلیل برودت زیاد ، کاربرد وسیعی در تهیه مواد غذایی منجمد و حفاظت آنها در مواقع حمل و نقل دارد.
 • هر بیمارستانی از تانک ازت مایع برای ذخیره سازی تخمک ها، نطفه، خون و حتی اعضای بدنی اهدا شده، استفاده می کند. در حقیقت، بیمارستان ممکن است بزرگترین مصرف کننده ی مخزن های ازت مایع باشند.
 • “فریزر ازت مایع” که با نام فریزر آزمایشگاهی نیز شناخته می شود به منظور نگه داشتن مواد مهم در یک دمای ثابت است.
 • تعلیق، پاکسازی و سرمایش رآکتورها و تانکرها
 • سایش برودتی مواد پلاستیکی
 • انجماد خاک جهت تخته کوبی تونل‌های زیرزمینی
 • خنک سازی بتن
 • جایگزین گاز و بخار جهت انفجار‌ها و آتش سوزی‌ها
 • میعان حلال‌ها
 • انتقال اسپرم ها جهت تلقیح مصنوعی در دامداری ها

 

چرا از تانک یا (Liquid Nitrogen Storage Tanks) برای نگهداری ازت مایع استفاده میکنیم؟

 • با توجه به دلایل زیر از تانک برای نگهداری نیتروژن مایع استفاده می کنیم
 • دمای بسیار پایین نیتروژن مایع
 • با کمترین تماسی با جسم گرمتر از دمای ۱۹۶- درجه سیلیسوس (نقطه جوش ازت مایع) دوباره به حالت گازی شکل خود تبدیل می شود. به همین علت باید از هرگونه تماس آن با اجسام دیگر ممانعت به عمل آورد (این جسم حتی می تواند هوا باشد) هوای عادی تقریبا 220 درجه سانتی گراد گرمتر از نیتروژن مایع می باشد.
 • نیتروژن مایع به قدری سرد می‌باشد که دراثر تماس با بافت زنده موجب یخ زدگی و سرمازدگی و در کل صدمات جدی آن بافت می‌شود.
 • ویال های یخ زده ممکن است در معرض دمای اتاق منفجر شوند.

 

با این تفاسیر تنها راه حل استفاده از تانک ازت مایع (Liquid Nitrogen Storage Tanks) می باشد که دارای جداره خلاء هستند و برخورد با فضای اطراف را تقریبا به صفر می رسانند. این تانک ها گران قیمت بوده و بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. این تانک ها می توانند بسته به طراحی خود و عوامل دیگر از چند ساعت تا حتی یک سال نیتروژن مایع را نگهداری کنند.

 

 

 

 

 

مخازن سرد (Cool Tanks)

مخازن سرد جهت نگهداری گازهای مایع و موادی با نقطه جوش پایین و غالبا زیر صفر درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به پایین بودن دمای جوش این مواد، اغلب آنها در دمای عادی محیط به شكل گاز می‌باشند، لذا باید این دسته از مواد را در دمای پایین نگهداری نمود.

اقتصادی ترین و ایمن ترین دما برای نگهداری این گازها، كمی پایین تر از دمای جوش آنها و در حالت مایع می باشد. به عنوان مثال گاز بوتان در صفر درجه سانتیگراد، بوتادین در 4- ، آمونیاك در 33- ، پروپان در42- ، اتیلن در 103- ، آرگون در 186- ، نیتروژن در 196- ، هیدروژن در 253- و … درجه سانتیگراد نگهداری می‌گردند.

 • برای مایع نگهداشتن این گازها می توان آنها را در فشارهای بالا و دمای محیط نیز نگهداری نمود ولی دلایل متعددی باعث شده‌اند كه ذخیره سازی در دمای پایین و فشار اتمسفریك بر ذخیره سازی در فشار بالا و دمای محیط مزیت داشته باشد، از جمله این دلایل می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
 • وجود فشار پایین تر از دید ایمنی بسیار مناسب تر می‌باشد.
 • هرچه فشار مخزن افزایش یابد، ناچارا باید ظرفیت ذخیره سازی را برای ایمنی و هزینه‌های ساخت كاهش داد. لذا كاركردن در فشار پایین تر سبب می شود تا ظرفیت بیشتری برای ذخیره سازی با هزینه مناسب تر استفاده نمود.
 • مخازن دارای فشار زیاد از نقطه نظر ایمنی نیاز به محافظ های زیاد و غالبا دور بودن از سایر تجهیزات و واحد های فرایندی دارند، لذا كار كردن در فشار پایین تر سبب استفاده بهینه تری از زمین می‌گردد.
 • عملیات بهره برداری در فشار كم راحت تر و سازگار با سیستم حمل و نقل می باشد.
مخزن نیتروژن مایع

مخزن نیتروژن مایع

مخازن سرد غالباً به شكل استوانه‌ای با كف صاف هستند كه به مخازن تبرید (میعان) نیز موسوم می‌باشند. این نوع مخازن اشكال روزمینی و زیرزمینی دارند.

مخازن متداول برای انبارهای بزرگ از نوع روزمینی، كف‌صاف و سقف‌گنبدی و دو جداره مــــی‌باشند، كه از یك جدار داخلی از جنس فولاد نیكل‌دار و یك پوشش خارجی از فولاد و یك ماده عایق‌كننده وسطی تشكیل شده است. سیستم عایق‌بندی آن متشكل از دانه‌های پودری پرلایت است كه در فضای بین دوجداره و با استفاده از فشار مثبت نیتروژن نگهداری می‌شود. این نوع از مخازن را اصطلاحا تانك‌های نگهداری كامل نیز می‌گویند.

نوع دیگری از این مخازن به شكل زیرزمینی است. یكی از مسائل مهمی كه در مخازن زیرزمینی پیش می‌آید، مشكل تشكیل یخ در خاك اطراف و زیر مخزن است كه باعث ایجاد فشارهای فوق‌العاده به مخزن و فونداسیون می‌شود. برای كنترل و رفع این مشكل، زیر و اطراف مخزن را با شن درشت پر می‌نمایند و در بعضی موارد از سیستم‌های گرمایشی در فونداسیون زیر مخزن استفاده می‌نمایند. مزیت مخازن زیرزمینی در مقابل مخازن روزمینی این است كه در صورت اشكال در مخزن، مایع در سطح زمین اطراف پخش نمی‌شود ولی عیب عمده آنها این است كه در صورت بروز نشتی در زیر خاك، یافتن نشتی مشكل است.

سیستم های كاهش دهنده فشار در مخازن سرد نیز مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت بالا رفتن فشار از حد مجاز، مقداری از گاز را از مخزن تخلیه كرده تا فشار در حد مجاز قرار گیرد. در مورد گازهای آتش‌گیر باید برای آن از سیستمی ایمنی استفاده نمود تا گازهای حاصل از تخلیه فشار مایع سرد را به نقطه ای بیرون از قسمت های حساس واحد عملیاتی منتقل نماید و در یك flare  آن را بسوزانند و در ضمن به خاطر مسایل محیط زیستی نیز باید كلیه شیرهای ایمنی به مشعل flare  تخلیه گردند. ملاحظات ایمنی ایجاب می‌كند كه به منظور جلوگیری از خطرات در هنگام شكافت احتمالی، مخازن به وسیله دیواره‌ها و یا حصارهایی (dike) محصور شوند. این مخازن دارای سیستم تبرید می‌باشند.

از جمله مخازن سرد می‌توان از مخازن LNG، مخازن اتیلن، اكسیژن، نیتروژن، آرگون، هیدروژن و … نام برد

.

مخزن ازت مایع

 

 

اجزای تانک ازت

اجزای تانک ازت

 

 

 

هنگام استفاده از تانک ازت مایع به موارد زیر توجه کنید:

 • تانک ازت نیتروژن شما باید حتما در محیطی خلوت انبار شود
 • سرما آسیبی به تانک نخواهد زد اما مکانهایی که ممکن است گرم شوند مثل اتاقهای ژنراتور میتوانند باعث تسریع در تبخیر نیتروژن مایع شوند.
 • تانک نیتروژن شما نباید روی سیمان قرار گیرد چون ممکن است به تانک آسیب بزند . تانک شما حتما باید روی قطعه یا پایه ی چوبی قرار گیرد تا از هرگونه صدمه به کف تانک جلوگیری شود.
 • همیشه حمل تانک ازت باید به صورت عمودی صورت گیرد.
 • به جهت اینکه تانک های ازت یک جداره خلاء دارد،دقت و مواظبت کامل باید صورت گیرد

 

تانک ازت

تانک ازت

پرکردن مجدد تانک های نیتروژن مایع

تانک های نیتروژن مایع عایق بندی خوبی دارند تا از دمای نیتروژن و محتویات ویال سرم که بسیار دمای پایینی دارد محافظت کند. با اینکه تانک عایق بندی شده اما نیتروژن درون آن در آخر گرم شده و دوباره به گاز تبدیل شده و سپس تبخیر می شود و وارد هوا میشود. سرعت تبخیر نیتروژن به عوامل زیر بستگی دارد:

 • چه مدت زمانی در تانک باز بوده
 • تعداد ویال هایی که در داخل تانک بوده و به دمای منفی°F  321  رسیده  است
 • مدت زمان طی شده

پس به این نتیجه می رسیم که در آخر میزان نیتروژن کم خواهد شد و شما باید داخل تانک را دوباره پر از نیتروژن مایع کنید. تانکها باید بطور پیوسته هر 3ماه یکبار پر شوند و هر ماه باید آنها را چک کرد تا مطمئن  شویم میزان نیتروزن مطلوب است . میزان تانک نیتروژن  در مقیاس اینچ  سنجیده میشود ، شایان ذکر است  که  این مقیاس  باید با توجه به درخواست متقاضیان این کالا انتخاب شود.

 

 • مراحلی که باید برای بررسی مقدار نیتروژن مایع در درون تانک ها طی شود عبارتند از:
  • در تانک را باز کرده و درب فومی تانک را بیرون میکشیم.
  • خط کش مخصوص را داخل تانک قرار می دهیم و به مدت 10 ثانیه نگه می داریم
  • خط کش مخصوص را بیرون کشیده و به مقدار سرما نگاه می کنیم .  این همان اندازه نیتروژن است.
 1. برای میزان کمتر از 4 اینچ تانک را باید خیلی زود پر کنیم
 2. برای میزان کمتر از 3 اینچ به تانک باید  سریع رسیدگی شود.

نکات ایمنی هنگام کار با نیتروژن مایع                                                        

محافظت از چشم

 • از عینکهای ایمنی یا محافظ صورت باید حتما در هنگام کار با نیتروژن مایع استفاده شود.
 • عینکهای معمولی محافظ مناسبی نیستند و حتما باید از عینکهای ایمنی مخصوص استفاده نمایید.

 

محافظت از دست

 

 • حتما هنگام کار با مواد شیمیایی از دستکشهای یکبار مصرف نیتریل استفاده کنید و حتما به نمودار سازگاری و ترکیبات شیمیایی مخرب آن در هنگام استفاده از نیتروژن مایع توجه کنید.
 • کارکنان آزمایشگاه حتما دستان خود را باید قبل و بعد از کار با نیتروژن مایع با آب و صابون شستشو دهند.

 

لباس آزمایشگاهی

توجه داشته باشید که هنگام کار با نیتروژن مایع  حتما دکمه ها ی لباس و بندهای کفش بسته باشند و از شلوار بلند و لباس آستین بلند استفاده نمایید. روپوش آزمایشگاهی نیز حتما باید پوشیده شود تا از احتمال برخورد نیتروژن مایع با  پوست جلوگیری شود.

 

تانک ازت

تانک ازت

 

 

 

 

 

حمام التراسونیک چیست؟

حمام اولتراسونیک

 

مقدمه:

تمیز کردن و شستشو با کیفیت عالی برای قطعات با زوایا و خلل و فرج زیاد و نقاط غیرقابل دسترس که با روشهای معمولی قابل انجام نیست نیست و یا بسیار مشکل است،با استفاده از حمام اولتراسونیک امکان پذیر می باشد. حمام های اولتراسونیک از سال 1950در صنعت مورد استفاده قرار گرفته است.امروزه حمام های اولتراسونیک در بسیاری از صنایع نظیر جواهرسازی،خودروسازی،دریایی،پزشکی،داروئی،آبکاری،ساعت سازی،صنایع مهندسی و تسلیحاتی و… کاربرد فراوانی دارند.

کاربرد حمام اولتراسونیک

برای شستشوی قطعاتی که با مایع شستشو دهنده واکنش نمی دهند از حمام اولتراسونیک استفاده می شود. با استفاده از حمام های اولتراسونیک می توان قطعات خودرو،سلاح،قطعات فلزی شیرآلات،هد کارتریج چاپگر،طلا و جواهرات، ساعت،عینک، قطعات مربوط به تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی،بردهای الکترونیک،برد موبایل،لوازم شیشه ای آزمایشگاهی، قالب های تزریق پلاستیک،قطعات موجود در صنایع ریسندگی و… را شستشو داد. باید توجه داشت این شستشو قطعات را استریلیزه نمی کند،درنتیجه میکروارکانیسمها همچنان بعد از شستشو باقی می مانند،لذا در مصارف پزشکی استریل کردن باید جداگانه انجام شود.

ساختمان حمام اولتراسونیک

حمام های اولتراسونیک دارای سه قسمت اصلی می باشند:

الف-مخزن یا تانک شستشو

ب-ژنراتور اولتراسونیک

پ-مبدل های اولتراسوند

مخزن شستشو با حجم های متفاوت با آب و یا هر محلول دیگری پر می شوند تا بتوانند قطعات را از آلودگی ها تمیز کنند.این آۀودگی ها می تواند شامل گرد وغبار، روغن، رنگ، چربی، جلبک،باکتری،قارچ،اثر انگشت،و غیره باشد.اکثرا تانک ها از جنس استیل زنگ نزن304 ساخته می شوند که ساختمان آنها شامل 18% کرم و 8% نیکل می باشد. استیل 304 دارای مقاومت بالای دمایی، خوردگی و مقاومت بالا نسبت به اکسیداسون در دماهای بالای 870 تا 925 درجه سانتی گراد می باشد.

ژنراتورهای اولتراسوند منبع تولید کننده انرژی برای فراهم ساختن نیروی الکتریکی مبدل ها می باشند.هر ژنراتور به تعدادی از مبدل ها متصل هست.ژنراتورهای اولتراسونیک ،سیگنال های الکتریکی با فرکانس خاص را تولید می کنند که برای مبدل ها مهم می باشند. در حالت کلی فرکانس های تولیدی 25،28،35،40 و 100 کیلو هرتز می باشند.

محلول های شستشو دهنده در حمام اولتراسونیک

محلول های شستشو دهنده، قسمت مهمی از فعالیت دستگاه را تشکیل می دهند.آب خالص و ساده به تنهایی نمی تواند تاثیر خوبی داشته باشد ،لذا محلول ها وارد عمل می شوند. این حلال ها کشش سطحی آب را کاهش می دهند و پدیده کاویتاسیون را افزایش خواهند داد، به این ترتیب محلول می تواند یه عامل مرطوب کننده مناسب باشد.

حلال های شستشو دهنده آبی شامل مواد شوینده، مواد مرطوب کننده و دیگر ترکیبات هستند که دارای اثر زیاده روی فرایند شستشو هستند. با این حال محلول های آبی توانایی کمتری در حذف آلودگی ها به نسبت بقیه حلال ها دارند.بطور مثال قدرت کمی در از بین بردن آلودگی های روغنی و چربی دارند. محلول ها اگر به صورت گرم  استفاده شوند تا دمای 80 درجه سانتی گراد اثر خوبی در شستشو خواهند داشت.

محدودیت استفاده از حمام اولتراسونیک

حمام های اولتراسونیک به مقدار زیادی در پاکسازی و حذف مواد لحیم شده اضافی از مدارهای لحیم دار مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال ممکن است تعدادی از دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی حساس مانند شتاب دهنده ها، میکروفون ها و… با این روش و طی ارتعاشات با شدت بالا، آسیب دیده و یا تخریب شوند.

عملکرد حمام های اولتراسونیک

در حمام های اولتراسونیک قطعه ای که نیاز به تمیز شدن دارد، درون مخزن قرار می گیرد که دارای محلول مناسبی است که بسته به نوع قطعه و آلودگی آن، از حلال های آبی و یا آلی استفاده می شود. ژنراتور اولتراسونیک وظیفه تولید یک سیگنال پیوسته را دارد که از طریق مبدل های اولتراسونیک، این سیگنال های الکتریکی به ارتعاشات مکانیکی تبدیل شده و انرژی حاصل از این ارتعاشات به مایع درون مخزن منتقل می شود. مبدل اولتراسوند درون مخزن و یا پایین تر از مایع قرار دارد، و با استفاده از این سیگنال های الکتریکی امواج اولتراسوند تولید می کند. این امواج مافوق صوت، در داخل حلال یا آب درون مخزن منجر به تولید حباب های میکروسکوپی زیادی می شود که فضای درونی آنها خلاء است و به اصطلاح پدیده کاویتاسون رخ می دهد.در ادامه ایجاد نقاط فشار بالا و فشار پایین توسط امواج اولتراسونیک موجب انفجار پی در پی و سریع این حباب ها می شود و انرژی و فشار بالایی بین سطح قطعه و مایع تمیز کننده بوجود می آید که این امر منجر به تمیز کاری در مقیاس میکروسکوپی در سطح می شود. قطعاتی که برای برای شستشو انتخاب می شوند نباید در کف مخزن قرار گیرند، چرا که از پدیده کاویتاسون در کف خبری نیست و حلال هم به سطحی که به کف چسبیده نفوذ نمی کند.

 

انکوباتور چیست و نحوه کار با آن

انکوباتور

انکوباتور چیست ؟

انکوباتور برگرفته از واژه لاتين incubare به معنای پرورش دادن است. انکوباتور محفظه ای با دما، فشار هوا و رطوبت کنترل شده مي باشد که به منظور نگهداری و رشد ميکروارگانيسم هاي زنده در محیطی مناسب طراحی شده است. از بیشترین مصارف آن، انکوباسیون کشتهای باکتری، ویروسی، شناسايي و کشتهاي
سلولی با تعیین و فراهم سازي ميزان نیاز بیوشیمیایی اکسیژن و ذخیره بیولوژی است. انکوباتورها در پیچیدگی و طراحی متفاوت هستند. بعضی از آنها فقط دما را کنترل میک‌نند درحالی که بقیه، ترکيب هوا را نیز کنترل میکنند.
بعضی با استفاده از سیستم سردکننده توانایی ايجاد شرایط دمایی کمتر از دمای اتاق دارند.

 

اصول عملكرد

انکوباتور از روشهای مختلف انتقال گرما و کنترل محیطی جهت رسیدن به شرایط لازم برای روشهاي ویژة آزمایشگاه استفاده میکند.
معمولاً، انکوباتورها دارای یک سیستم متشكل از مقاومهاي الکترکیی هستند که با ترموستات و یا مکیروپروسسور کنترل می شوند و براي سیستمهای انتقال گرما، از هدایت و یا همرفت طبیعی و یا اجباريگرما استفاده میکنند.

 

کنترلهای انکوباتور

1. سوئيچ اصلی برای روشن و خاموش کردن دستگاه. برخي از سازندگان یک کليد حفاظتي 1 نيز تعبيه میکنند. کلید دو وضعيت دارد: روشن در انکوباتور جریان برق وجوددارد. خاموش در انکوباتور جريان برق وجودندارد.
2. صفحۀ نمایش برای انتخاب پارامترها. برای مثال: دمای انتخابی، دمای هشدارحداقل و حداکثر.
3. دو دکمة كنترل كه به طور معمول صفحة اصلي، انتخاب و تنظيمات را مشخص ميكنند. اين دكمه ها همچنين برنامه ريزي و آستانة هشدار را تعيين مي كنند.
4. دو دكمه انتخاب براي تنظيمات دما. اين دكمه ها به همراه دكمه هاي كنترل استفاده مي شوند.
5. نشانگرهاي صفحة نمايش كه وضعیت کاربری را نمایش می دهند.
اگر سیستم گرمایی درحال کار باشد، نمایشگر «گرما » را نشان مي دهد. اگر انکوباتور درحال برنامه ریزی
شدن باشد نمایشگر «برنامه » را نشان می دهد.
6. دکمة انتخاب و کنترل روی صفحه کنترل قرار دارند.

 

الزامات نصب و راه اندازي

الزامات نصب و راه اندازي فعاليت انكوباتورها مستلزم شرايط زير مي باشد:
1. یک اتصال الكتريكي مطابق با استانداردهای مورد استفاده در کشور.
پریز برق نباید بیش از 5/ 1 متر از انکوباتور فاصله داشته باشد. این اتصال باید ولتاژ 120V ، فركانس 60Hz یا 220-240V ، فركانس 50-60Hz را فراهم کند و داراي سيم زمين باشد.
2. فضای آزاد در اطراف و پشت دستگاه كه عبور کابلها و تهویه مورد نیاز برای عملکرد طبیعی انکوباتور را امكان پذير
مي سازد. این فضا بین 10 – 5 سانتيمتر برآورد میشود.
3. فضايي در آزمایشگاه که میزان تغییر دما درآن حداقل باشد.
4. یک میز تراز و محكم که قادر به تحمل وزن انکوباتور است.
وزن انکوباتور با سه قفسه، بین 60 و 80 کیلوگرم است.
5. رگلاتورهای فشار، شیلنگها و اتصالات برای انکوباتورهایی که از گاز دی اکسیدکربن(CO2 ) استفاده مي كنند. اين دستگاه ها همچنين از يك مهاركننده براي تأمين ايمني تانك پرفشار گاز CO2 استفاده مي كنند.

 

توصیه های لازم جهت تمیز نمودن دستگاه

انکوباتورهای کشت سلولی یا باکتریایی را به طور مرتب، حداقل هر 14 روز و بعد از ریختن هر مادة عفونی، با استفاده از مواد ضدعفونی کنندة مناسب، تمیز کنید.
1. قبل از تمیز نمودن، انکوباتور را از پریز برق بکشید.
2. از مواد تمیزکننده که خراش ایجاد نمی کنند، استفاده کنید:
تکه ای از پارچه را به محلول تميزكنندة ملایم آغشته کرده و برای پا ک‌ کردن سطوح داخلی و خارجی به کار ببرید.
3. از تماس بین مواد پاک کننده و عوامل الکترکیی جلوگيري کنید.
4. قبل از اتصال مجدد انکوباتور به برق، صبر کنید تا انکوباتور خشک شود.

 

نحوه کار اتوکلاو

اتو کلاو

اتو کلاو

اتو کلاو چیست ؟

اتوكلاو دستگاهي است كه براي سترون سازي به كار مي رود.
سترونسازي به معناي نابودي يا حذف همة اشكال حيات)ميكروبي شامل اسپورها(در مواد غيرمتحرک از طريق روشهاي فيزيكي، شيميايي يا با استفاده از بخار است.کلمة sterilizer برگرفته از واژة لاتين sterilis به معناي فاقد ميوه و بار است. تأكيد اين فصل صرفاً روي اتوكلاوهايي است که به طور گسترده در مراكز عمومي بهداشت، آزمايشگاههاي باليني و تحقيقاتي استفاده مي شوند. اين دستگاه همچنين به نام استريل كننده شناخته
شده است. استريليزاسيون بايد به عنوان گروهي از فرآيندهاي مرتبط بسيار مهم براي انجام خدمات بهداشتي)استريليزاسيون مواد، محيط كشت و دستگاه ها( مطابق با شرايط سخت گندزدايي درنظر گرفته شود. فرآيندهاي دستيابي به شرايط استريل در مواد غيرمتحرک به ترتيب زير است :

 

تمیز کردن – آلودگی زدایی – بررسی و نظارت – استریلازیون – تحویل مواد و لوازم – ذخیره سازی -آماده سازی

موارد استفاده از اتوکلاو

اتوكلاو براي حذف مطمئن 1 ميكرو ارگانيسم هايي كه روي اشياي مورد استفاده در فعاليتهاي تشخيصي، درماني يا مراقبتي در مؤسسات بهداشتي)بيمارستانها، آزمايشگاهها( وجود دارند طراحي شده است. از اتوكلا و به طور گسترده در صنايع موادغذايي و دارويي استفاده مي شود
و در آزمايشگاه، مواد و وسايل با اهداف زير استريل مي گردند:
1. براي تهية مواد مورد استفاده جهت كشت باكتري شناسي لوله هاي آزمايش، پي پت، ظروف محيط كشت و غيره و به منظور اجتناب از آلودگي آنها.
2. براي تهية وسايل مورد استفاده در نمونه گيري)همه بايد در شرايط استريل باشند:سوزن ها، لوله ها، ظروف .
3. براي سترون نمودن لوازم آلوده.
اتوكلاوها در اندازه هاي مختلف در دسترس هستند. كوچكترين آنها، نوع روميزي و بزرگترين آنها دستگاههاي پيچيده اي هستند كه براي بهره برداري نيازمند مراحل پيش از نصب مي باشند. حجم اتاقك سترونسازي به عنوان مرجع درنظر گرفته شده و اندازه گيري اتوكلاو با واحد دسي مترمكعب و يا ليتر سنجيده ميشود. براساس نحوه كنترل عملكرد اتوكلاوها ، مدلهاي دستي، نيمه خودكار و يا تمام خودكار وجوددارند.

 

اصول عملكرد

اتوكلاوها با استفاده از خواص ترموديناميك آب به عنوان يك مادة خالص، كار مي كنند. در شرايط طبيعي در سطح دريا و فشار يك اتمسفر( آب)در فاز مايع مي جوشد و در 100°C به بخار تبديل ميشود

فاز گازي(. اگر فشار كاه شيابد، در دماي پايين تر و اگر فشار افزايش يابد، در دماي بالاتر مي جوشد. با كنترل فشار
بخار آب، دماي اتاقك اتوكلاو ممكن است به دماهاي بالاتر از 100°C يا برعكس با كنترل دما به فشاري بيشتر از فشار اتمسفر برسد. منحني زير نحوة عمل آب را بسته به شرايط فشار و دما نشان مي دهد.
اتوكلاوها از بخار اشباع تحت فشار با كيفيتي بيش از 98 %( براي انتقال انرژي حرارتي به مواد و وسايلي كه نياز به استريليزاسيون دارند، استفاده مي كنند. به طور معمول، اين روش به نام هاي استريليزاسيون بخار يا حرارت مرطوب شناخته شده است. از اين روش بيشتر به علت مؤثربودن، سرعت بالا و هزينة پايين استفاده ميشود. از آنجا كه همة مواد را نمي توان با حرارت مرطوب استريل كرد، براي اين گروه از مواد روشهاي جايگزين طراحي شده است. در آزمايشگاه، به منظور انجام فرآيندهاي استريليزاسيون از اتوكلاوهاي بخار و فور با حرارت خشك بدون رطوبت استفاده مي شود.

روش کار با اتوکلاو

نحوه كاربري عمومي اتوكلاو در ذيل شرح داده شده است.

باتوجه به نوع و ميزان اتوماسيون دستگاه بعضي رو ش ها متفاوتخواهدبود:

1. اطمينان حاصل نماييد كه سيستم ثبت دستگاه، دارای فرمها يا كاغذ مورد نياز براي مستند نمودن چرخة استريليزاسيون است. مواد مصرفي جوهر ، فرم و غيره را فراهم كنيد.
2. اتوكلاو را روشن كنيد.
3. در اتوكلاو را بازكنيد. در اتوكلاوهاي با حجم زياد، اين فرآيند به صورت الكترومكانيكي و در اتوكلاوهاي متوسط و كوچك اغلب دستي انجام مي شود.
4. سبدها يا ظرفهاي استريليزاسيون كه حاوی مواد از قبل آماده شده تميز، شسته، خشك، طبقه بندي و بسته بندي شده است را مطابق با دستورالعملهاي نحوه چیدمان توصيه شده توسط سازنده، در داخل اتاقك استريليزاسيون قراردهيد.
5. در اتوكلاو را ببنديد.
6. چرخة استريليزاسيون مورد نياز را بسته به نوع موادي كه استريل مي شوند، انتخاب كنيد به طور معمول دكمة متناسب با چرخة موردنياز فشار داده مي شود كه به طور خودكار چرخة برنامه ريزي شده را آغازمي كند. از اين لحظه به بعد، فرآيند به روش زير ادامه مي يابد.

تميزكردن فيلتر بخار

هشدار: پيش از جداكردن فيلتر بخار، فشار بخار داخل سيستم را ازبين ببريد.
1. محافظ را برداريد.
2. شبكة توري را برداريد.
3. به دقت تميزكنيد.
4. شبكة توري را دوباره نصب كنيد.
5. محافظ را دوباره در جاي خود قراردهيد.
در اين قسمت، بعضي از رايجترين مشكلات توضيح دادهشده است. توصيه ميشود كابران بسته به تنوع مدلها و تكنولوژيهاي موجود از كتابچة راهنماي كاربري براي اتوكلاو استفاده كنند.

اسپکتروفتومتر های 2100 و 2150

معرفی دستگاههای اسپکتروفتومتر مدل 2100 و 2150


اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر های یونیکو تک پرتوی هستند ، دستگاهی با اهداف عمومی که جهت رفع نیازهای روزمره آزمایشگاه طراحی شده است. و برای کاربرد های مختلف ایده آل هستند: شیمی بالینی، بیوشیمی، پتروشیمی، حفاظت از محیط زیست، آزمایشگاههای مواد غذایی و نوشیدنی، آزمایشگاههای آب و فاضلاب و دیگر زمینه های کنترل کیفی و تحقیقاتی….

هر دو مدل اسپکترفتومتر های 2100و 2150 دارای نمایشگر دیجیتال برای نشان دادن نتیجه فتومتریک ،عملکرد آسان و دامنه طول موج از و 2150 دارای نمایشگر دیجیتال برای نشان دادن نتیجه فتومتریک ،عملکرد آسان و دامنه طول موج از 325nm تا 1000nm برای 2150 visible و 200-1000nm برای 2150 UV –vis هستند.

طرز کار دستگاه اسپکتروفتومتر شامل  پنج قسمت است :لامپ هالوژن و دوتریوم به عنوان منبع نور 2.منوکروماتور طول موج انتخابی را تعییم میکند و حذف موج های نا خواسته 3. محل نمونه برای قرار دادن محلول نمونه4.آشکار ساز :برای دریافت نور عبوری و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی 5.نمایشگر دیجیتال برای نشان دادن نور عبوری و میزان جذب نوری-نمودار ذیل رابطه این قسمت ها را نشان میدهد.

12

در اسپکتروفتومتر ، نور لامپ بر روی شکاف ورودی منوکروماتور تنظیم شده است.جایی که اینه موازی پرتو نور را به سیستم Grating هدایت میکند.

سیستمGrating پرتو نوری را تجزیه میکند تا طیف نوری را تولید کند ،که یک بخش از آن روی شکاف ورودی منوکروماتور توسط یک آینه موازی تنظیم شده است.

از اینجا نور به محل نمونه از طریق یکی از فیلتر ها عبور داده می شود که باعث حذف طیف ناخواسته از سیستمGrating انکسار میشود.

بعد از عبور از محل نمونه ، نور به آشکار ساز منتقل میشود و باعث میشود آشکار ساز سیگنالی الکتریکی تولید کند که این سیگنال به صورت دیجیتال روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود.

هر دو اسپکتروفتومتر مدل2100 و 2150  همراه باپورت قابل وصل جهت اتصال به کامپیوتر برای استفاده از نرم افزار کاربردی یونیکو هستند.

نصب دستگاه اسپکتروفتومتر:

 1. با ز کردن کارتن و چک کردن اقلام موجود در آن
 2. دستگاه را در محل مناسبی به دور از نور خورشید قرار دهید .برای داشتن بهترین عملکرد از دستگاه خود ، آن را از هرگونه منبع قوی مغناطیسی یا الکتریکی یا هر دستگاه برقی که ممکن است فرکانس بالا تولید کند ،دور نگه دارید و در محلی بدون گرده غبار ، “ازهای خورنده و یا لرزش شدید است رو به بالا قرار دهید.
 3. هر نوع کاور و پوششی که از گردش جریان هوا در زیر یا اطراف دستگاه جلوگیری کنید.
 4. برای S2100UV ولتاژ 110 یا 220V را با توجه به منبع ولتاژ منطقه خود انتخاب کنید.

5. دستگاه را روشن کنید و برای 15دقیقه بدون انجام هر گونه قرائت اجازه دهید گرم شود

2

 1. شرح عملکرد دکمه های دستگاه اسپکتروفتومتر:

CLEAR/LOAD】پاک کردن اعداد یا علامت ها برای داده های ذخیره شده یا منحنی ذخیره شده.

PRINT/SAVE】چاپ داده ها ، ذخیره اطلاعات (داده ها) و نمودار منحنی

0Abs/100%T】تنظیم 0Abs و 100%T;

EXIT】برگشت به صفحه قبلی

ENTER】تایید داده وارد شده (ورودی) یا ایتم انتخاب شده، رفتن به تنظیم بعدی یا صفحه بعدی

WL/Conc./F

】,【】 تنظیم طول موج ، ورود مقدار محلول استاندارد یا ورود مقدار فاکتور شناخته شده

Menu Scroll

】,【】چرخیدن برای آیتم های منو

 

دستورالعمل کار و عملکرد دستگاه اسپکتروفتومتر

 • آماده سازی اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر را با زدن دکمه(IO) روشن کنید صفحه نمایشگر پی در پی تصاویر 5و4 را نشان می دهد. دکمه EXIT را بزنید تا از مرحله 15 دقیقه گرم شدن خارج شوید.بعد از 15 دقیقه گرم شدن منوی اصلی تصویر 7 را نشان می دهد.

3

Fig 4

4

Fig 5

نکته: مدل دستگاه اسپکتروفتومتر به صورت شکل 5و4 بایستی نشان داده شود.

5

Fig 6

 • A در صورتی که طول موجود ذخیره شده خارج از درخواست ما باشد WL calibrating`اجرا می شود. و بعدبه Main Menu می رود.

 

 • B   توصیه می شود ، مرحلهDark current طبق مراحل ذیل بعد از گرم شدن اسپکتروفتومتر انجام شود.

 

Utility را در تصویر 6 انتخاب کنید و بعد Dark current را در تصویر 7 انتخاب کنید.

6

تصویر7

 1. طبق تصویر  1،Dark current  انتخاب میشود . و طبق تصویر 8.2 بعد از زدن دکمه Exit  ذخیره شود.

7

8.1

6

8.2

نکات فنی: توصیه میشود Dark current  هر چند وقت یکبار Reset شود. مخصوصا زمانی که دستگاه اسپکتروفتومتر برای مدت طولانی استفاده نشده یا شرایط محیطی ثابت نبوده است.

 

 

اندازه گیری BASIC MODE %T/Abs(اندازه گیری درصد عبور یا جذب پایه)

 

1.در تصویر 6 ،* را روی Basic Mode  قرار داده و بعد Enter را بزنید. تا وضعیت T/Abs mode انتخاب شود.همانطور که در تصویر 9 میبینید. در صورتی که قرائت ها 100.0%T and 0.000A نباشند.شما میتوانید 0Abs/100%T برای بلانک بزنید.

9

9 Basic Mode

طول موج مورد نظر خود را توسط زدن دکمه مناسب انتخاب کنید.هر زمان که طول موج تغییر کرد .بلانک بطور اتوماتیک اجرا میشود.همانطور که در تصویر 10.1 ،10.2 ، 10.3 نشان داده شده است.

11

Fig 10.1 Select wavelength using,

 

1

Fig 10.2 Press Enter to set the new wavelength

 

 

2

 10.3 Blank automatically

نکته: برای تنظیم طول موج  WL/Conc./F 】【، بزنید تا طول موج در 5nm, 1nm با وقفه تغییر داده شود. Menu Scroll 】【را بزنید (بطور فهرست وار) تا طول موج را در 50nmبا وقفه تغییر دهید.

 

1.    یک محلول مرجع بلانک آماده کنید با پر کردن کووت تمیزی با اب مقطر یا آب دیونیزه یا هر محلول خاصی دیگر.از پارچه ایی تمیز برای تمیز کردن کووت استفاده کنید.

2.    کووت بلانک را در نگهدارنده چهارخانه قرار دهید و کووت را در نزدیکنرین سوراخ (محل) نزدیک به خود قرار دهید.میله را حرکت دهید تا کووت در مسیر درست قرار گیرد و درب راببندید.

3.    0.000A or 100%T را بوسیله زدن دکمه 0A/100%T تنظیم کنید.

4.    کووت بلانک را بیرون اورید در صورتی که بیش از 3 نمونه را ازمایش می کنید آن را کناری قرار دهید ممکن است آن را برای تنظیم دوباره 0A/100%T بعدا دوباره لازم داشته باشید (برای مثال تغییر طول موج)

5.    کووت دومی را با مقدار کمی از نمونه ای که می خواهید تست شود پر و خالی کنید بعد کووت را پر کنید و آن را با پارچه ایی خشک کنید.

6.    کووت حاوی نمونه را در قسمت نمونه قرار داده و درب آن را ببندید.

7.    درصد عبور و جذب را از نمایشگر بخوانید. در صورتی که بیش از یک کووت را قرائت میکنید. اطمینان حاصل کنید نگهدارنده کووت را در مرحله وضعیت بعدی قرار می دهید. بوسیله کشیدن میله نگهدارنده نمونه تا وقتی که صدای گلیک را شنوید.فراموش نکنید قرائت هر نمونه را یادداشت کنید یا پرینت بگیرید و بعد کووت نمونه را بردارید.

 

نکات عملکردی اسپکتروفتومتر:

1.      در صورتی که سه نمونه و یا بیشتر را قرائت میکیند.کووت مرجع را در نزدیکترین محل به خودتان قرار داده و نمونه ها در نزدیکترین جای ممکن باشند. اینکار باعث جلوگیری از اتلاف وقت برای خواندن نمونه ها می شود. و بازو بسته کردن درب نمونه را به حداقل میرساند.

2.      برای ذخیره یا چاپ خوانش ها لطفا دکمه PRINT/SAVE رو بزنید و دستورالعمل خط4 روی صفحه نمایشگر رو دنبال کنید.

10    . در صورتی که میخواهید یک نمونه را در طول موج دیگری آزمایش کنید .مراحل 2 تا 9 را برای هر طول موج تکرار کنید.

11.برای هر نمونه جدید که آنالیز می کنید مراحل 3 تا 9 را تکرار نمایید.

تست کمی:

 انجام ازمایش با استفاده از متد از قبل تعریف شده:(Pre-defined Method)

متد آزمایش (منحنی) بایستی مشخص شود قبل از اینکه تست کمی انجام شود. این دستگاه پلتفورم راحتی دارد تا بتوانید متدهای تست خود را (منحنی ها) انجام دهید. این متدهای دائمی به عنوان آزمایش تعریف شده در All test List ذخیره خواهد شد. اشاره به بخش روش تست Define/Establish Test Method در این بخش.

برای آزمایش کمی روش ذیل را دنبال کنید.

1.      ئر منوی اصلی (تصویر6) * را روی Qualitative  قرارداده و بعد Enter را بزنید تا حالت تست کمی را طبق تصویر انتخاب کنید.

3

تصویر 11

 

1.      Run test را انتخاب کنید .نمونه را در محل نگهداری نمونه قرار دهید و مطمئن شوید در وضعیت Optical Path قرار دارد. * را روی تست مورد نظر قرار دهید و برای تایید Enter را بزنید.

4

                    تصویر 12

دستگاه بطور اتوماتیک طول موج صحیح را ;که برایش تعریف شده تنظیم می کند. ومرجه را بلانک میکند. همانطور در تصویر 12.1 12.2 12.3 نشان داده شده است(دکمه0Abs/100%T را بزنید تا دوباره بلانک شود)

5

      تصوی12.1 goto preset wavelength

6

Fig 12.2 Blank automatically        

7

Fig 12.3 After Blanking             

3   .کووت نمونه را در مسیر نور قرار داده و نتیجه آزمایش نمونه در نمایشگر نشان داده می شود.

8 

Fig 13 Test result readings

. PRINT/SAVEرا بزنید و مراحل را برای چاپ و ذخیره نتیجه تست دنبال کنید.

متد بارگیری آزمایش (برای اجرای آزمایش) Load Test (method) to Run Test

1.      در منوی Quantitative : All test list  را انتخاب کنید

2.      روش و متد آزمایش را در All test listانتخاب کنید تا برای اجرای آزمایش بارگیری شود.

3.      دکمهLoad را بزنید برای کپی و انتقال دادن: copy and forward

4.      از ALL test List خارج شوید و Enter  را بزنید. برای  را Run Test تا چک کنید و مطمئن شوید که متد تست انتخاب شده فهرست شده است.

متد حذف آزمایش از Run Test  :      Remove Test (method) from Run Test

 

1.      در صفحه نمایش Run test ؛ علامت * را روی متد تستی که میخواهید از فولدر Run test حذف شود. انتخاب کنید.

2.      Clear/load را بزنید تا آن حذف شود.

متد تست هنوز در All test list باقی مانده است و در صورت نیاز میتوانید آن را دوباره ذخیره کنید.

 

متد آزمایش تعریف شده / دائمی

 روش و متد آزمایش (منحنی) بایستی قبل از اجرای ازمایشهای کمی تعریف و معین شود. با توجه با کاربرد ساده و آسان این دستگاه می توانید روش های ازمایش خود را تثبیت و دائمی نمایید. و متد ثبت شده را می توان به عنوان آزمایش تعریف شده در All test list ذخیره کنید.

این بخش توصیف میکند که چگونه یک متد تست را در All test list تعریف کرده و دائمی سازید

1.      در منوی کمی All test list را طبق تصویر 14 انتخاب کنید.

1

Fig 14

بیش از 200تست می تواند درall test list ذخیره شود.

نکته: شما نمیتوانید هز آزمایشی را از All test list انجام دهید و اجرا کنید.فقط آزمایش را از منوی Run test اجرا نمایید.

متد آزمایش تعریف شده/دائمی

200تست تعریف نشده را به صورت 100 تا 200 نامگذاری میشوند تا تعریف شده و مشخص گردند.میتوانید هر تست تعریف نشده را به دو روش ذیل نامگداری کنید:

Define Test by Known Factor

Define Test by know Standards

تعریف تست با فاکتور شناخته شده

تعریف تست با استانداردهای شناخته شده

 

 تعریف تست با فاکتور های مشخص و شناخته شده:

در صورتی که مقدار فاکتور را می دانید ، می توانید by known factors  را انتخاب کنید و تست را تعریف کنید.

1.      ئر منوی quantitative علامت * سمت چپ را روی مکان مورد نظر خود برای ذخیره تست آزمایش قرار دهید و دکمهEnter  را برای تایید بزنید.

2

Fig 15

1.      توسط زدن دکمه Enter  :  by know factor  را انتخاب کنید (تصویر 15) ، صفحه نمایش را مرحله به مرحله دنبال کنید و اطلاعات را وارد نمایید.(تصویر16)

2.      طول موج را با زدن WL/Conc./F, تنظیم نمایید. Enter  را بزنید تا انتخاب طول موج را تایید کیند.(برای مثال 581nm).صفحه نمایش به منوی قبل بر میگردد و* را روی * move to Conc. بطور خودکار بر میگردد.

3.      واحد غلظت و چگالی را با زدن دکمه Menu Scroll ,مشخص کنید. Enter  را بزنید تا Conc تاید شود.صفحه نمایشگر به منوی قبلی برمیگردد و * روی      move to Fitبطور اتوماتیک قرار میگیرد.ُ

3

Fig 16                      

1.      متد مناسب را با زدن Menu Scroll , انتخاب کنید.دو متد وجود دارد.

 

                1st order linear: Concentration = Intercept+ Slope*Absorban;

1st order linear through zero: Concentration = Slope*Absorbance;

 

دکمه Enter  را بزنید تا متد مناسب انتخاب شده را تایید کنید.صفحه نمایش به منوی قبلی بر می گردد.و  علامت * بطور خودکار به Input Factors بر میگردد.

 2.      دکمه Enterرا بزنید تا وارد صفحه ایی که تصویر 17 نشان میدهد شوید.

4

Fig 17

 WL/Conc./F را بزنید تا عدد قطبی را تغییر دهید.

7.4مطمئن شوید که the intercept value صحیح است و  برای تایید و حرکت به صفحه بعد Enter را بزنید.طبق تصویر 19.

8

Fig 19

میزان و مقدار slope  را به همان روش intercept وارد کنید.مقدار Slope برای مثال 2.588.است. Enterرا بزنید برای تایید و صفحه نمایش به منوی قبلی بر خواهد گشت. * روی نام منحنی Name Curve بطور خودکار قرار میگیرد.تصویر 20

در صورتی که 1st order liner : 0 انتخاب شده باشد.نیازی به وارد کردن intercept.نیست.

11

Fig 20                     

 

نامگذاری منحنی Name the Curve

ورود نام کاراکتر به همان روش intercept and slope است.

8.1 برا ی انتخاب عدد یا حرف (کاراکتر) نشانگر چشمک زن را روی آن عدد یا حرف قرار دهید.

Menu Scrollبه سمت چپ Menu Scrollبه سمت راست حرکت میدهد.

 

8.2 WL/Conc./F را برای تایید بزنید .نام و شماره در زیر curve name نشان داده خواهد شد.

از CLEAR/LOAD برای پاک کردن و حذف هر اطلاعات اشتباهی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید نام درست باشد.(در تصویر 21 BROMINE LR نشان داده شده است.

8.4 Enter را بزنید تا نام BROMINE LR را تایید کنید و نمایشگر به طور خودکار و علامت * روی save curve  قرار می گیرد.

12

                                                                                                                    Fig 21

ذخیره منحنی تعریف شده : در حالی که * در کنار save curve  قرار دارد، Enter  را بزنید تا منحنی را ذخیره کنید. و بعد * بطور خودکار روی Dis & Print Curve. قرار می گیرد.

 

10 . نمایش و چاپ تست تعریف شده(پارامتر منحنی) : زمانی که * روی Dis & Print Curve قرار دارد.Enter را بزنید تا پارامتر مشخص شده آزمایش نمایش داده شود و پرینت بگیرید(در صورتی که پرینتر وصل یاشد)

 

 

داده ها و پارامتر ها در تصویر 22 نشان داده شده است.

 

Defined test sequence number in All Test List. (No. =002 in this example case);

The wavelength used for the defined test (581nm in this example case);

The defined test name (BROMINE LR in this example case);

Fitness method for the defined test (“1” represents “1st order linear”, “0” represents “ 1st

Order linear through zero”);

Intercept value (1.058 in thise case);

Slope number (2.588 in this case) and

Concentration unit (ppm in this case).

 13

Fig 22

نکته:  N and M جزء پارامتر نیستند ،معنی خاصی نداشته و تاثیری روی این آزمایش ندارند.

ثبت آزمایش تعریف شده ، کامل شده است و در دستگاه ذخیره شده.شما اکنون می توانید بررسی نهایی روی همه پارامتر ها را انجام دهید.Exit را بزنید تا به منوی All test List برگردید. To be defined 002 جایگزین BROMINRE LR طبق تصویر 23 می شود.

13

Fig 23

Define a Test by Known Standards تعریف یک آزمایش توسط استانداردهای مشخص: 

در صورتی که استانداردهایی با مقدار غلظت مشخص دارید می توانید منحنی آزمایش را بوسیله مراحل ذیل در این بخش ثبت و تعریف کنید.

در فهرست منوی کمی :* را در مکان مورد نظر خود برای ذخیره متد آزمایش قرار دهید.Enterرا برای تایید

بزنید.

15

1.      By Standard را با زدن Enter  انتخاب کیند .صفحه نمایش را مرحله به مرحله  برای وارد کردن داده ها و پارامتر ها دنبال کنید .

16

1.      طول موج wavelengthبوسیله زدن WL/Conc./F, تنظیم کنید. Enterرا بزنید تا انتخاب طول موج را تایید کنید.صفحه نمایش به منوی قبل برمیگردد.و * بطور خودکار به Conc. Unitبر میگردد.

1.      با زدن Menu Scroll ,،   آیتم concentration unit را انتخاب کنید .Enter را بزنید تا

Conc. Unit را تایید کنید.صفحه نمایش به منوی قبلی باز میگردد ،* بطور خودکار به

Move toNo. of STDS بر میگردد.

 

2.      عدد استانداردها که برای ثبت منحنی تست استفاده خواهد شد را انتخاب کنید .بیشتر از 8 استاندارد میشود استفاده گردد.

5.1 برای انتخاب یک عدد شمارشی ، نشانگر چشمک زن را روی آن شماره قرار دهید.در Menu Scroll

 

،نشانگر را به سمت چپ حرکت میدهد . Menu Scrollنشانگر را به سمت راست حرکت میدهد.

2.2                                                                        را بزنید تا عدد را تایید و وارد کنید.

2.3                                                                         CLEAR/LOADرا برای پاک کردن /حذف هر اطلاعات اشتباه بکار ببرید.

2.4                                                                         چک کنید که شماره درست باشد.Enter را برای تایید بزنید و * بطور خودکار روی صفحه بعدی No. Of Replics قرار می گیرد.

 

3.      اگر بیش از یک محلول از مقدار غلظت استاندارد ذخیره شده دارید .می توانید همه آنها را اندازه گیری کنید. و ارزش میانگین را برای ثبت منحنی بکار ببرید. عدد No. Of Replicsبه روشی شبیه به وارد کردن استاندارها است را وارد کنید. در صورتی که تنها یک محلول استاندارد برای هر مقدار غلظت بکار می رود فقط(1) را وارد کنید.هر محلول استاندارد اندازه گیری خواهد شد و ارزش میانگین برای محاسبه بکار برده خواهد شد.Enter را برای تایید بزنید و* به صفحه بعد Fit Method بطور خودکار حرکت میکند.

4.      روش مناسب را با زدن دکمه Menu Scroll , انتخاب کنید .دو متد وجود دارد.

                1st order linear: Concentration = Intercept+ Slope*Absorbance;

1st order linear through zero: Concentration = Slope*Absorbance;

Enter را بزنید تا انتخاب متد مناسب را تایید کنید.صفحه به منوی قبلی بر میگردد و* بطور خودکار به Measure Standard بر میگردد.

 

5.      محلول هاس استاندارد اندازه گیری Measure standard solutions:

 

8.1 Enter را در Measure Standard بزنید.صفحه ذیل نمایان میشود(تصویر 25)

77

Fig 25

1.2                                                                         نمونه محلول را که در کووت قرار داده اید در محل نگهداری کووت قرار دهید. 0Abs/100%Tرا بزنید تا بلانک شود.وقتی بلانک کامل شد .آماده است برای اندازه گیری محلول استاندارد که از STD. No.1 شروع میشود.

1.3                                                                         استاندارد شماره 1 را در نگهدارنده کووت قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که در جایگاه مخصوص خود قرار دارد.مقدار مشخص شده غلظت را وارد کنید .مطمئن شوید که مقدار وارد شده با مقدار استاندارد(1) یکی است و مطابقت دارد.

1.4                                                                         Enter را بزنید تا استاندارد شما (1) را اندازه گیری کند.جذب محلول شماره (1) استادارد اندازه گیری شده و نشان داده می شود (تصویر27) از آنجایی که اولین اندازه گیری جذب با A1 مشخص میشود.

88

Fig 27                   

در صورتی که عدد No. Of Replics: 3 باشد .بعد محلول دوم از STD No.1 در محل نگهداری کووت قرار دهید.با زدنEnter ، دومین محلول STD N0.1 اندازه گیری می شود و دومین مقدار اندازه گیری به صورت

STD No.1= 0.18775A2 نمایش داده می شود.

همین روش را برای اندازه گیری سومین محلول از STD No.1 را تکرار کنید. و صفحه نمایش STD. No.1=0.1876A3 را نمایش خواهد داد.این مرحله پایان اندازه گیری standard No. 1 است.

Enter را بزنید تا معدل گیری کنید مقدار جذب اندازگیری شده را و صفحه نمایش ارزش میانگین را نشان می دهد.

0.1876A (0.1877A1+0.1875A2+0.1876A3)/3. این میانگین جذب برای محاسبه استفاده می شود.

8.5 محلول استاندارد شماره 2 را ئر محل نگهداری کووت قراد دهید مراحل 8.3 to 8.4 را تکرار کنید .برای اندازه گیری standard No.2. – همین روش را برای هم استانداردها به ترتیب تکرا نمایید.

8.6 بعد از اینکه همه استاندارد ها اندازه گیری شدند، Enter را بزنید تا منحنی را ایجاد کنید (تصویر28)

و صفحه نمایش به حالت اولیه خود برمیگردد و* در Name Curve قرار میگیرد.

99

Fig. 28

1.      منحنی را نامگذاری کیند و آن را ذخیره سازید: اشاره به Name Curve and Save Curveدر فصل

    By factors (صفحه17)

2.      پارامترهای نمایش و پرینت منحنی : اشاره دارد به Dis& Print Curve در فصل By known factors تصویر 18.)

 

UTILITY

در Main Menue (تصویر 6) ، ستاره را در سمت چپ Utility حرکت دهید و Enter را بزنید تا به منوی Utility برگردید.همانطور که در تصویر 29 نشان داده شده است.

00

Fig 29

8عملکرد در utility  وجود دارد.

 

WLCalibration: دستگاه یک فرایند کالیبره وخود کنترلی دارد که شامل تثبیت موقعیت فیلتر ،تثبیت موقعیت لامپ و کالیبره کردن طول موج و دوباره تنظیم شدن Dark current است.

 

Dark Current: دستگاه را اندازه گیری و بازیابی می کند. جهت از بین بردن و رفع Error از رانش الکتریکی(تغییر ولتاژ) توصیه میشود که dark current بعد از 15 دقیقه گرم کردن بازیابی و ذخیره کنید.

Edit Clock: سه حالت به شرح ذیل (تصویر30) وجود دارد..

232

Fig 30

Set Clock تنظیم ساعت:

طبق تصویر 30 ، set clock را انتخاب کنید و Enter را بزنید تا سال،ماه، روز، ساعت ،ثانیه را مشخص کنید.

WL/Conc./F را برای تغییر بزنید و برای تایید enter را بزنید.Exit را برای برگشت به صفحه Edit Clockبزنید

(تصویر30)

0101

Fig 31

 

نمایش تاریخ و زمان Display of Date or Time

 

صفحه نمایش دستگاه می تواند یا زمان را نشان دهد یا تاریخ را (ثانیه دقیقه ساعت) وضعیت مورد نظر خود را طبق تصویر 30 انتخاب کنید . Menu Scroll 】【را بزنید تا نمایش زمان یا نمایش تاریخ را انتخاب کنید (تصویر32).Enter را برای تایید بزنید .Exit را بزنید تا به صفحه Edit clock برگردید.

567

Fig 32

Clock trimming اصلاح ساعت

این عملکرد تنها زمانی مفید است که ساعت به درستی کار نکند.میزان انحراف را تنظیم کنید.تا ساعت را تنظیم نمایید.64 سطح از تنظیمات وجود دارد. (Clock trimming) را انتخاب کنید (تصویر30) WL/Conc./F 】【

را بزنید تا سطح و درجه تنظیم را مشخص کنید(تصویر33) برای تایید Enter را بزنید.exit را برای برگشت به

Set clock Menue (تصویر30) بزنید.

001

Fig 33                

System Baseline

برای تععین سطح مناسب نیرو و انرژی در سرتاسر کل دامنه طول موج استفاده می شود.تصویر 34

System baselineدر حال اجرا نشان می دهد.

003

Fig 34

Deuterium lamp(D2) on/off:  : لامپ دوتوریوم خاموش/روشن: خاموش و روشن کردن لامپ دوتوریوم :  توصیه میشود لامپ خاموش باشد در صورتی که طول موج 200تا 340 برای مدتی استفاده نشود.

Reset Defaults: ذخبره برای کاربردهای آتی

Memory Manager: دارای سه عملکرد طبق تصویر 35 است.

004

تصویر 35

 1. Load Saved data: طبق تصویر 35 . Load Saved dataرا انتخاب کنید.

داده های ذخیره در تصویر 36 فهرست شده اند.

006

تصویر 36

با قرار دادن ستاره در کنار داده ذخیره شده مورد نظر خود(در اینجا COBALT) Enter را بزنید .می توانید داده ها را چاپ کنید و روی صفحه نمایش نشان داده شوند یا می توانید در کامپیوتر ذخیره کنید(تصویر37)

9977

Fig 37

-پاک کردن تست های کاربر: طبق تصویر 35-همه تست ها /نمودارها پاک خواهند شد

توجه:همه تست های ذخیره شده برای همیشه پاک خواهند شد.

. Clear Data Memory C :

طبق تصویر 35 این گزینه را انتخاب کنید .تمامی داده های تست ها ذخیره شده ،حذف می شوند.

توجه: همه داده های ذخیره شده برای همیشه پاک می شوند.

 

Wavelength Correction کتصحیح طول موج: در صورتی که متوجه شوید طول موج صحیح نیست .از این عملکرد برای اصلاح طول موج مناسب استفاده کنید. WL Correction. (Fig 38).

582

Fig 38

 

WL/Conc./F 】【 را بزنید تا عدد انحراف طول موج را بدست آورید .Enter را بزنید برای تایید جهت برگشت به منوی قبلی Exit  را بزنید.

نکته: اصلاحات در حافظه ذخیره می گردند.و بعد از خاموش شدن دستگاه حذف نمی شوند.

PC LINK

مدل های اسپکتروفتومتر 2150Vis و2150uv/vis را می توان با استفاده از نرم افزار unico در کامپیوتر بکار برد.در تصویر 7 علامت * را روی PC LINKقرار دهید  و Enter را بزنید تصویر فوق نشان داده می شود(Fig 39).

 767

                                                                Fig 39

زمانیکه ارتباط بین دستگاه و کامپیوتر بر قرار شد(طبق تصویر40)

453

Fig 40

Wavelength Calibration کالیبراسیون طول موج

معمولا اسپکترفتومترهای 2150Vis و2150uv/vis کالیبراسیون طول موج خود را برای یک مدت نامحدود حفظ میکنند.در صورتی که به دستگاه ضربه شدیدی وارد شود یا آسیب زده شود مراحل ذیل را بکار ببرید تا کالیبراسیون طول موج را بررسی کیند.تئجه داشته باشید این آزمایش نیازمند

UNICO

Didymium filter, p/n 2100-116, or the Holmium Oxide filter, p/n 2100-115.

 

است.

در متد didymium filter دارای دو پیک جذب مجزا در 529nmو 807nm است.فیلتر Holmium دارای یک پیک مجزا در 361nm است. زمانی که دستگاه بدرستی کالیبره شود.

شما حداقل عبور(حداکثر جذب) در دامنه ±2nmاز این پیک ها خواهید یافت.

نکته اینجاست که مقدارهای خاص عبور اهمیتی نداردند از آنجایی که شما تنها بدنبال طول موج هستید که آنجا حداقل عبور اتفاق افتاده است(حداکر جذب)

روش فیلتر Holmium Oxide:

1.      دستگاه را روشن کنید و اجازه بدین برای 15 دقیقه گرم شود.

2.      Basic Mode را انتخاب کنید

1.      طول موج را روی 35nm قرار دهید.

2.      مطمئن شوید نگهدارنده کووت در محل نگهداری نمونه خالی است.و درب محل نمونه را ببندید .

3.      جذب صفر را با زدن 0A/100%T. تنظیم کنید .خوانش باید 0.000A باشد.در غیر اینصورت  دوباره

0Abs/100%T برنید.

4.درب نگهدارنده کووت را باز کنید و فیلتر Holmium filter را داخل آن قرار دهید.آن را داخل محل نمونه بگذارید و درب را ببندید.

 

5.خوانش جذب را در صفحه نمایشگر یادداشت کنید .

 

6.تنظیم طول موج را تا 1nmافزایش داده و مراحل 2تا 5 را تکرار کنید.

 

7.مرحله 6 را دوباره تکرار کنید.تا زمانی که تنظیم طول موج به 370nm برسد.

 

8.بدنبال حداکثر خوانش جذب بدسا آمده باشید.که بایستی بین 805 و 809 باشد.

 برای اسپکتروفتومتر   Didymium Filter Method

1.      طول موج را روی 800nm تنظیم کنید.

2.      مطمئن شوید نگهدارنده کووت در محل نگهداری نمونه خالی است.و درب محل نمونه را ببندید

 

3.      جذب صفر را با زدن 0A/100%T. تنظیم کنید .خوانش باید 0.000A باشد.در غیر اینصورت  دوباره

0Abs/100%T برنید.

 

4.درب نگهدارنده کووت را باز کنید و فیلتر Didymium Filter را داخل آن قرار دهید.آن را داخل محل نمونه بگذارید و درب را ببندید.

5.خوانش جذب را در صفحه نمایشگر یادداشت کنید .

6.تنظیم طول موج را تا 1nmافزایش داده و مراحل 2تا 5 را تکرار کنید

7. مرحله 6 را دوباره تکرار کنید.تا زمانی که تنظیم طول موج به 815nm برسد.

8.بدنبال حداکثر خوانش جذب بدسا آمده باشید.که بایستی بین 805 و 809 باشد.

9.درصورتی که بررسی Middle  (میانی) طول موج مورد نیاز است(تمایل به اجرا دارید) طول موج را روی 522nm تنظیم کنید(اختیاری است)

10. مطمئن شوید نگهدارنده کووت در قسمت نمونه خالی است.درب نمونه را ببندید.

11.صفر جذب را با زدن کلید 0A/100%T تنظیم نمایید.خوانش بایستی 0.000Aباشد.در غیر اینصورت دوباره 0Abs/100%T بزنید.

12. کووت را خارج کنید وفیلتر  Didymium را در داخل آن قرار دهید .آن را در محل نمونه قرار داده  و درب را ببندید.

13.خوانش جذب را که روی صفحه نمایشگر است ، ثبت کنید.

14.تنظیم طول موج را بوسیله 1nm به پیش ببرید و مرحله 10تا13 را تکرار نمایید.

15.مرحله 14 را تکرار کنید تا زمانی که طول موج به 536nm برسد. دوباره بدنبال خوانش حداکثر جذب باشید.بایستی بین 527,531nm باشد.

بررسی های صحت جذب:

 

ویژگی های +0.004A at 0.5A.

 

صحت و درستی جذب بایستی در مقابل یک سری از فیلترهای خنثی که بدرستی طبق استانداردها ی NIST کالیبره شده اند، چک و بررسی شود.جهت تطلاعات بیشتر با نمایندگی UNICOتماس بگیرید.

یک روش جایگزین با استفاده از پتاسیوم دی کرومات در ذیل ارئه شده است.به علت اینکه فاکتورهای بسیاری ممکن است روی نتیجه اثر بگذارند (برای مثال دما، وزن، وخطاهای diluting) این روش خیلی دقیق نیست و باید تنها به عنوان یک راهنما استفاده شود.

 

Reference: Johnson EA

Potassium Dichromate as an absorbance standard

PSG Bulletin 1967, No. 17, page 505

.اسید سولفوریک N/100 به عنوان یک حلال ترکیب کنید.و بخشی از آن را برای آماده سازی یک محلول که شامل

120 +0.5mg/litre  از دی کرومات پتاسیوم است استفاده کنید.

2.یک کووت را با محلول شستشو دهید و با حلال آن را پر کنید.

3.کووت را در محل نمونه قرار دهید و درب را ببندید.

4.Basic Mode را انتخاب کنید و طول موج تا 350nm تنظیم کنید.

5.خوانش را روی 0.000A تنظیم کنید.با استفاده از دکمه: 0Abs/100%T

6.سل را خالی کنید با محلول در کرومات بشورید و آن را با محلول دی کرومات پر کنید.

7.کووت را داخل محل نمونه قرار دهید. و درب را ببندید.

8.جذب ماده استاندارد را از صفحه نمایشگر بخوانید. مقدار بایستی مقدار کالیبره شده 0.004A +  باشد.وقتی نتایج را تفسیر می کنید به نکات بالا توجه کنید.

 

نکته» توصیه میشود کهDark Current (صفحه21) را بازیابی کیندوقبا از اینکه بررسی کنید.

 

 

Stray Light Checkانحراف نور را چک کنید.

 

جزئیات :کمتر از 0.3%T در340nm   بوسیله ASTM E 387

 

1.یک نشانه خوب برای اینکه آیا میزان انحراف نور ئر حدود جزئیات باشد که به شرح ذیل بدست می آید:

1.طول موج را روی 1.یک نشانه خوب برای اینکه آیا میزان انحراف نور ئر حدود جزئیات باشد که به شرح ذیل بدست می آید:

1.طول موج را روی 340nm تنظیم کنید.

2.Basic Mode را انتخاب کنید در حالی که محل نمونه خالی است .درب را ببندید و دکمه 0A/100%T را بزنید تا نمایشگر را روی 100.0%. تنظیم کنید.

3.یک محلول که شامل 50gm/L of sodium nitrite (NaNO2) در آب مقطر آماده کنید و یک کووت را با محلول پر کنید.

4.کووت را در محل نمونه قرار دهید.درب را ببندید .نمایشگر باید <0.3%T را بخواند.


برای دیدن و خرید انواع اسپکتروفتومتر   کلیک کنید

تجهیزات ازمایشگاهی    سلیمان تجهیز

 

رفراکتومتر

رفراکتومتر

در دامپزشکی، از رفراکتومتر برای اندازه گیری کل پروتئین پلاسما در یک چگالی ویژه ی نمونه ی خون و ادرار استفاده می شود. در تشخیص های دارویی، از رفراکتومتر برای اندازه گیری چگالی ویژه ی ادرار انسان استفاده می شود.

4 نوع رفراکتومتر اصلی عبارتند از:

 • رفراکتومتر سنتی دستی
 • رفراکتومتر دستی دیجیتال
 • رفراکتومتر آزمایشگاهی
 • رفراکتومتر فرآیند از درون

همچنین رفراکتومتر وجود دارد که از آن معمولا برای اندازه گیری شاخص های انکساری گاز ها استفاده می شود. شاخص رفراکتومتر از قانون اسنل محاسبه می شود.


برای دیدن و خرید انواع رفراکتومتر  کلیک کنید

تجهیزات ازمایشگاهی    سلیمان تجهیز

روتاری اواپراتور

روتاری اواپراتور

روتاری اواپراتور در پخت مولکولی برای آماده سازی مقطرها و عصاره ها استفاده می شود. روتاری اواپراتور توسط لیمان سی. کرگ اختراع شده بود. برای اولین بار توسط کمپانی سوییسی Büchi نمونه ی تجاری روتاری اواپراتور در سال 1957 آماده شد.
روتاری اواپراتور دستگاهی است که در آزمایشگاه های شیمی برای حذف موثر و آرام حلال ها از نمونه ها توسط عمل تبخیر استفاده می شود.
اجزای اصلی روتاری اواپراتور:

  • موتور روتاری اواپراتور
  • مجرای بخار روتاری اواپراتور
  • سیستم خلاء روتاری اواپراتور
  • حمام مایع  گرم روتاری اواپراتور
  • کندانسور روتاری اواپراتور
  • فلاسک جمع آوری حلال
  • مکانیسم موتوری یا مکانیکی برای برداشتن سریع فلاسک تبخیر

هیتر منتل

هیتر منتل

هیتر منتل آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد می باشد. هیتر منتل به طور معمول برای گرم کردن و حرارت دادن تدریجی به مایعات و مواد آزمایشگاهی استفاده می شود. امروزه هیتر منتل در ترکیب با همزن مغناطیسی تولید می شود که به هیتر منتل با همزن مغناطیسی به هات پلیت مگنت معروفند.
همیشه باید مطمئن شد بین محل هیتر منتل و مواد قابل احتراق بالای آن یک صافی قرار پیرد. به علاوه، یک هیتر منتل را نباید در مکانی قرار داد که در آنجا کنترل گرمای دستگاه در دسترس کودکان و افراد دیگری که با کارکرد هیتر منتل آشنا نباشد، باشد.
دمای عملکردی هیتر منتل از 100 تا 750 درجه سانتیگراد متغیر است و معمولا نیاز به برق 120 V تا 480 V دارند. برای اطلاع از قیمت هیتر منتل با ما تماس بگیرید.

 

تجهیزات ازمایشگاهی    سلیمان تجهیز

تجهیزات آزمایشگاهی

لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی


تجهیزات ازمایشگاهی

امروزه یکی از دغدغه های تمامی مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی تهیه تجهیزات آزمایشگاهی به ویژه شیشه آلات آزمایشگاهی می باشد.  از نکات مهم قابل توجه در انتخاب تجهیزات آزمایشگاهی و شیشه آلات آزمایشگاهی کیفیت بالا و با سریعترین زمان ارسال می باشد.
از این رو شرکت سلیمان تجهیز به منظور تسهیل بخشیدن در امور خرید تجهیزات آزمایشگاهی و شیشه آلات آزمایشگاهی، تمامی تلاش خود را در راستای تهیه و توزیع کلیه مواد شیمیایی ، تجهیزات آزمایشگاهی، شیشه آلات آزمایشگاهی ، حلال های مصرفی و کلیه محصولات شیمیایی تخصصی آزمایشگاه ها ، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را فراهم آورده است.

آشنا بودن با تجهیزات آزمایشگاهی به ویژه شیشه آلات آزمایشگاهی بخش مهمی از مهارت هایی است که برای هر گونه فعالیت در زمینه راه اندازی مراکز آزمایشگاه های تحقیقاتی و صنعتی ، مدارس و دانشگاه ها به آن نیازمندید. ارائه تجهیزات آزمایشگاهی به ویژه شیشه آلات آزمایشگاهی و سایر تجهیزات آزمایشگاهی به همراه مشاوره رایگان در خصوص تجهیز و راه اندازی ازمایشگاههای کنترل کیفی را به شلیمان تجهیز بسپارید.
سلیمان تجهیز یکی از بزرگترین توزیع کننده های تجهیزات آزمایشگاهی به ویژه شیشه آلات آزمایشگاهی درکشور می باشد که با داشتن کادر فنی و بازرگانی متخصص ،آزمایشگاه های کنترل کیفی و تحقیقاتی بسیاری با تجهیزات آزمایشگاهی به ویژه شیشه آلات آزمایشگاهی را در سطح کشور راه اندازی و تجهیز نموده است.

سانتریفیوژ Hettich

سانتریفیوژ Hettich

سانتریفیوژ Hettich ساخت کشور آلمان می باشد. سانتریفیوژ Hettich دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز مواد را از یکدیگر جدا می‌کند. در سانتریفیوژ Hettich محفظه‌ای که مواد جداشدنی در آن قراردارد معمولاً به کمک یک موتور به سرعت حول یک محور می‌چرخد. کاربران سانتریفیوژ Hettich معمولاً دستگاه را برای جدا کردن ذرات جامد از یک مایع یا تقسیم مخلوط مایعات به اجزای مختلف به کار می‌گیرند. خون و سایر نمونه‌های بیولوژیکی را معمولاً به وسیله دستگاه سانتریفیوژ و از جمله سانتریفیوژ Hettich جدا می‌کنند. مخلوط را درون لوله‌ای و در سانتریفیوژ Hettich قرار می دهند.با چرخش سانتریفیوژ Hettich،  مخلوط به سمت خارج از مرکز حرکت می‌کند و به حالت افقی قرار می‌گیرند. در این حالت، نیروی گریز از مرکز در سانتریفیوژ Hettich می‌خواهد که مخلوط را برخلاف مرکز سانتریفیوژ از این نقطه دور کند. این روش عملکرد سانتریفیوژ Hettich سبب جدا شدن مخلوط می گردد.

محصولات IKA

محصولات IKA

محصولات IKA ساخت کشور آلمان می باشد. محصولات IKA از معتبرترین برند ها در زمینه لوازم آزمایشگاهی و تجهیزات ازمایشگاهی می باشد. محصولات IKA قادر به ارائه طیف وسیعی از تجهیزات نوآورانه در زمینه تکنولوژی آزمایشگاهی می باشد. از جمله محصولات IKA می توان به کالریمتر، هیترهمزن مغناطیسی و مکانیکی، روتاری اوپراتور هات پلیت و … می باشد. محصولات IKA توانسته رهبری بازارهای جهانی را در زمینه محصولات خود به دست آورد. همچنین محصولات IKA در زمینه نرم افزارهای ویژه توسعه یافته در زمینه آزمایشگاهی فعالیت می نماید.

لام و لامل

لام و لامل

لام و لامل

لام و لامل آزمایشگاهی یک شیشه نازک می باشد. لام و لامل در ابعاد ۲۶ تا ۷۶ میلی متر تولید می شود. قطر لام و لامل حدود ۱ میلی متر می باشد.
لام و لامل میکروسکوپ به کاربران این امکان را می دهد که چند ماده مختلف را بر روی یک اسلاید قرار دهند.این ویژگی لام و لامل سبب صرفه جویی در زمان برای آزمایش و بررسی توسط میکروسکوپ می شود.
لام و لامل میکروسکوپ برای ایمنی بیشتر ممکن است دارای گوشه های گرد باشند. راه دیگر حفظ ایمنی در هنگام استفاده از لام و لامل بکارگیری لوح شیشه ای و گیره اسلاید داشته باشند.
ساده ترين نوع لام و لامل از جنس شيشه و صاف می باشدكه این جنس لام و لامل جهت رنگ آميزي باكتري ها استفاده مي شود .

لام و لامل

خرید لام و لامل

 

رفراکتومتر رومیزی

رفراکتومتر رومیزی


رفراکتومتر

به اندازه گیری میانگین ضریب شکست (nD) مواد مایع و جامد شفاف و نیمه شفاف رفراکتومتری گفته می شود. به دستگاهی که کار فوق را انجام دهد رفراکتومتر گفته می شود. از خاصیت رفراکتومتری برای مشخص کردن خلوص مواد یا محلول استفاده می شود . رفراکتومتر رومیزی درصنایع مختلف کاربرد دارد از جمله : کارخانه های روغن،صنایع دارویی،صنعت رنگ،صنایع غذایی و شیمیایی،کارخانجات قند،بررسی های زمین شناسی،صنایع پزشکی و تشخیص طبی و…

اجزا تشکیل دهنده رفراکتومتر رومیزی :

سیستم نوری دستگاه رفراکتومتر رومیزی شامل عدسی چشمی و قسمت خوانش می باشد که به شرح ذیل است:
1-منشور متقارن
2-منشور بازتاب دهنده
3-آینه نوسانی(چرخانه ای)
4-گروه منشوری طیف ساز(انتشار دهنده)
5-عدسی شیئی
6-منشور چهار گوش(متوازی الاضلاع)
7-کراتیکول
8-عدسی چشمی
9-عدسی خوانش(قرائت)
10-آینه بازتاب دهنده نور
11-صفحه مدرج
12-کندانسور
لازم به ذکر است اجزاء فوق مربوط به رفراکتومتر ABBE می باشد که تنظیمات آن دستی یا چشمی می باشد. برای رفراکتومترهای اتوماتیک اندازه گیری ها و خوانش در صفحه دیجیتال می باشد.

1-عملکرد رفراکتومتر رومیزی:

رفراکتومتر های چشمی ، قبل از اندازه گیری بایستی با بلوک شیشه ایی استاندارد کالیبره شود.
برای اینکار یک قطره نفتالین بروماید را روی سطح شفاف بلوک شیشه ایی قرار دهید و سطح شفاف بلوک شیشه ایی استاندارد را روی منشور بازتاب دهنده بچسبانید. موقع قرائت از طریق عدسی چشمی ، دقت شود خط مرزی در وسط خط تقاطع قرار گیرد در اینصورت جواب درست بدست خواهد آمد.
جهت تنظیم حالت فوق ، می توان از پیچ بزرگ دستگاه استفاده کرد.تا خط مرزی از وسط قرار گیرد.
2.بهتر است قبل از استفاده با الکل و یا اتر جهت تمیز کردن منشور ها اقدام شود.در اینصورت بایستی اجازه دهیم منشور ها خشک شوند و بعد محلول مورد آزمایش را روی منشور قرار دهید.

2- روشهای اندازه گیری رفراکتومتر رومیزی:

1.بوسیله قطره چکان محلول مورد آزمایش را در جایگاه مخصوص نمونه (منشور) قرار دهید. و پیچ قفل منشور را محکم کنید. محلول مورد آزمایش بایستی تمامی سطح منشور را بپوشاند و حبابی وجود نداشته باشد.
لازم به ذکر هست ضریب شکست تابعی از دما میباشد و باید دقت شود که در دمای ثابت قرائت انجام شود.برای اینکار محفظه های ورود و خروج محلول که دمای ثابتی دارد در رفراکتومتر رومیزی تعبیه شده است.
در صورتی که محلول مورد آزمایش فرار باشد بایستی با سرنگ به منفذ کنار منشور تزریق شود.
2.آینه های انعکاسی نور را تنظیم کنید تا محدوده دید کامل روشن شود.
3. با نگاه کردن در عدسی چشمی رفراکتومتر ، پیچ تنظیم را طور بچرخانید که خط مرزی به صورت تقارن قرار گیرد و فقط محوطه سیاه و سفید دیده شود.با خواندن عدد مشخص شده در میدان دید قرائت پایان می پذیرد و برای رفراکتومتر ABBE
هر دو گزینه nD (ضریب شکست) و Brix مشخص خواهد شد.

– در صورتی که ماده مورد آزمایش جامد باشد بایستی از قسمت پولیش شده روی منشو قرار گیرد. اندازه گیری بدون استفاده از آینه بازتابش و منشور متقارن انجام می شود، برای این کار سطح ماده را با نفتالین برومید تمیز کنید و روی منشور بازتابش قرار دهید. در صورتیکه ضریب شکست ماده جامد بیشتر از 66/1 باشد به جای نفتالین برومید از دیازومتان استفاده شود.

3-نگهداری رفراکتومتر رومیزی

جهت حفظ صحت و دقت در اندازه گیری رفراکتومترها بایستی موارد ذیل را رعایت کرد:
1-دستگاه رفراکتومتر را در مکانی خشک و تهویه دار نگهداری کنید تا عدسی ها کپک نزنند.
2- بعد از کار با محلول های خورنده باید دستگاه تمیز شود تا از صدمه به قسمت های اپتیکی و مکانیکال دستگاه جلوگیری شود. در صورت امکان بعد از آزمایش و تمیز کردن دستگاه آن را در جعبه خود قرار دهید.
3-هیچ گونه محلول آلوده کننده ای و همین طور ماده جامدی نباید در محل قرار گرفتن نمونه جا بماند، چون باعث خراشیدگی سطح منشور خواهد شد.

4- هرگز قسمت های اپتیکال( نوری ) را با دست لمس نکنید. یرای تمیز کردن این قسمت ها از پارچه کتان با اتر یا گزیلول استفاده کنید.

5-از تکان دادن شدید دستگاه اجتناب کنید. چون دستگاه رفراکتومتر مجموعه ای از منشورها و آینه هاست،تکان شدید باعث بهم خوردن تنظیم آن می شود.

انواع رفراکتومتر

رفراکتومتر انواع مختلفی دارد از جمله: رفراکتومتر چشمی رومیزی، رفراکتومتر دستی چشمی، رفراکتومتر پرتابل دیجیتال و رفراکتومتر اتوماتیک رومیزی.رفراکتومتر آنلاین.

همه چیز در مورد سانتریفیوژ

سانتریفیوژ

سانتریفیوژ دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز، اجزای یک محلول را که دارای دانسیته ­های متفاوت می ­باشند، از هم جدا می­ کند. سانتریفیوژ یکی از پر کاربردترین وسایل آزمایشگاهی می ­باشد که برای جدا کردن سرم، تهیه ته نشین ادرار، تهیه فیلترهای فاقد پروتئین و سایر موارد از این وسیله استفاده می­ شود. در استفاده از این وسیله باید زمان سانتریفیوژ و نیروی سانتریفیوژ (relative centrifugal force) RCF  به دقت مشخص و رعایت شود. برای انتخاب سانتریفیوژ بایستی RCF در نظر گرفته شود و تعداد دور در دقیقه (RPM ) اهمیت چندانی ندارد.

در موقع استفاده از سانتریفیوژ به مسئله بالانس توجه کنید، وزن، اندازه و شکل لوله­ های گذاشته شده مقابل یکدیگر باید مشابه باشند. چون عدم بالانس باعث خرابی شافت ( shaft ) و زغال دستگاه شده و مواد به خوبی ته ­نشین نمی­ شوند. در صورت استفاده طولانی­ مدت از سانتریفیوژ مخصوصاً در دورهای بالا، سانتریفیوژ داغ شده و باعث افزایش حرارت نمونه یا محلول داخل خود شده و باعث همولیز و تبخیر آن می­ شود.

سانتریفیوژها برای جدا کردن ذرات از محیط مایع به وسیله رسوب دادن آنها به کار می ­روند. اساس فیزیکی جداسازی اعمال نیروی گریز از مرکز (centrifugal force) بر روی ذرات در حال دوران است که با شعاع میدان دوران و سرعت دوران نسبت مستقیم دارد. ذرات سنگین­ تر زودتر رسوب می­ کنند و بقیه ذرات برحسب وزن مخصوص خود رسوب می­ کنند. سانتریفیوژی که دارای شعاع کمتر است، باید نسبت به سانتریفیوژی که شعاع بیشتری دارد، با سرعت بیشتری بچرخد تا همان نیروی سانتریفیوژ نسبی (RCF) را ایجاد کند.

هرچه شعاع چرخش یک سانتریفیوژ بیشتر باشد، سرعت ته ­نشین شدن ذرات بیشتر است. سانتریفیوژ کردن براساس نیروی گریز از مرکز، دوران حول یک نقطه ثابت و وارد نمودن فشار بر روی فازهای مختلف یک مخلوط انجام می­ گردد. مخلوط می ­تواند به صورت گاز، مایع و یا ترکیب هر دو باشد.

سانتریفیوژهای آزمایشگاه تشخیص طبی، دستگاهی هستند که بوسیله نیروی چرخش دورانی الکتروموتور باعث ته­ نشین شدن مواد مختلف یک مخلوط یا محلول بر اساس اختلاف وزن مولکولی آنها می­ شود. اگر این دستگاه مجهز به شاخک­ های نگه­دارنده لوله باشد، آن را سانتریفیوژ معمولی و اگر مجهز به دیسک یا صفحه دایره ­ای شکل مخصوص جاگذاری لوله­ های موئین باشد آن را سانتریفیوژ میکرو یا هماتوکریت گویند.
به ­طور کلی مبنای اصلی سانتریفیوژ اصل گریز از مرکز است. در حقیقت سانتریفیوژ به کمک نیروی گریز از مرکز، ذرات سوسپانسیون را از مایع آن جدا می کند. همچنین می­ تواند باعث تفکیک دو مایع با تراکم متفاوت گردد. این مایعات می­ توانند  مایعات بدن باشند(مانند خون، سم و ادرار ).

نحوه محاسبه RCF

r = (شعاع از مرکز شافت موتور تا وسط لوله ) شعاع سانتریفیوژ بر حسب  cm

RPM = دور در دقیقه  rate per minute

واحد RCF بر­حسب xg بیان می ­شود.

راه دیگر برای تعیین RCF استفاده از نموگرام می ­باشد.

 انواع سانتریفیوژها

 1. Fixed angle / Angle head –  با زاویه ثابت:

در این نوع سانتریفیوژ، لوله­ ها در یک زاویه ثابت قرار گرفته و در هنگام چرخش با همین زاویه می­ چرخد و به سرعت بالایی هم می ­رسد.  head در زاویه بین 40-25 درجه ثابت قرار می گیرد( مثل سروفیوژ ). در این نوع سانتریفیوژ، رسوب به ­صورت مورب در دیواره لوله قرار گرفته و از نوع رسوب loose است.

 1. Horizontal head / Swimming bucket / Vertical access  – افقی:

سانتریفیوژهای با جا لوله ­ای متحرک که باعث چرخش لوله­ ها و تغییر موقعیت آنها از عمودی به افقی می­ شود. در این نوع سانتریفیوژ رسوب در ته لوله packed  و محکم است و رسوب از نوع Firm  است.

در طی کار با سانتریفیوژ به علت حرکت موتور آن، حرارت تولید می­ شود و به ازای هر 10 دقیقه سانتریفیوژ، دمای داخل آن تا 5 درجه سانتیگراد بالا می ­رود. ایجاد حرارت بستگی به دور (rpm)، زمان چرخش و طرح قسمت چرخنده (rotor) دارد. این افزایش حرارت باعث همولیز و تبخیر نمونه یا محلول­ها می­ شود، برای سانتریفیوژ کردن موادی که نسبت به افزایش دما حساس هستند، توصیه می­ شود از سانتریفیوژهای یخچال­ دار استفاده شود. ( مثل فرآورده های خونی blood product و آزمایش RIM )

 1. اولترا سانتریفیوژ ( Ultra Centrifuge ):

 نوعی از سانتریفیوژ می­ باشد که جزء دسته Fixed Angles می­ باشد. سرعت آنها بسیار زیاد است، مثلاً 200,000 rpm .  برای جدا کردن لیپوپروتئین­ ها و رسپتور اسی (receptor assay ) ضمائم سلولی و رفع کدورت سرم­ های کدر، برای اندازه­ گیری الکترولیت­ ها و سایر تست­ها از این نوع سانتریفیوژ استفاده می­ شود.

نکات لازم در موقع کار با سانتریفیوژ

 1. سانتریفیوژ باید کاملا صاف و افقی قرار گیرد تا دستگاه در صورت عدم تعادل در حین کار حرکت نکند. سانتریفیوژ باید روی سطح محکم و صاف قرار گیرد.
 2. به مسئله بالانس ( توازن ) توجه کنید. اندازه، وزن، شکل و حجم محلول در لوله­ های مقابل یکدیگر مشابه باشد. اگر تعداد لوله فرد است، از لوله حاوی آب استفاده کنید. بالانس، عمر دستگاه را زیاد می ­کند و زغال دیرتر خراب می­ شود.
 3. سانتریفیوژهای میکرو و هماتوکریت نیازی به رعایت موازنه ندارند، چون وزن موتور خیلی بیشتر از وزن و محتویات لوله ­های موئینه است و اثر وزن یک لوله موئینه بسیار ناچیز و قابل چشم ­پوشی است.
 4. پیچ تنظیم سرعت سانتریفیوژ باید به آرامی چرخانده و زیاد شود.
 5. در صورت شنیدن صدای ناهنجار یا لرزش غیر­عادی فوراً سانتریفیوژ را خاموش کنید.
 6. بعد از استفاده از دستگاه، جا لوله ­ای شسته و خشک شوند.
 7. تمیز کردن روزانه سانتریفیوژ و ضد عفونی آن با گلوتار آلدئید 1% توصیه می ­شود.
 8. برس­ ها، زغال و سایر قسمت­های دستگاه هر 3 ماه یک بار کنترل شده و در صورت لزوم عوض شوند.
 9. قسمت­های زنگ ­زده، خورده شده را تراشیده و با گازوئیل تمیز کرده و رنگ­ آمیزی کنید.
 10. بعد از شکستن یا ریختن نمونه در سانتریفیوژ فوراً آن را خاموش کنید. پنجره ­ها را باز کنید، 15 دقیقه اتاق را ترک کنید ( تا آئروسل­های بزرگ ته ­نشین و با هوا رقیق شوند ) سپس با ماسک و دستکش با ماده ضد عفونی مناسب آن را تمیز و ضدعفونی کنید ( گلوتار آلدئید 1% )
 11. هیچگاه با درب باز سانتریفیوژ را روشن نکنید. تا دو دقیقه پس از توقف کامل سانتریفیوژ، درب آن را باز نکنید. سانتریفیوژهای دارای درب قفل ­دار توصیه می­ شوند.
 12. از سرعت بیش از حد لزوم استفاده نکنید.

 کاربرد سانتریفیوژ

 1. جدا کردن ذرات از محلول براساس وزن مخصوص
 2. جدا کردن دو محلول از هم
 3. تهیه فیلترهای فاقد پروتئین ( صاف شده )
 4. تهیه سدیمان ( ته­ نشین ) کامل ادرار و سیتولوژی مایعات دیگر بدن
 5. جدا کردن سرم و پلاسما از گلبول­ ها

 تقسیم ­بندی سانتریفیوژها

الف – تقسیم ­بندی براساس سرعت:

 1. سانتریفیوژهای با دور بالا
 2. سانتریفیوژهای با دور پایین
 3. اولترا سانتریفیوژها

در گروه اول یعنی سانتریفیوژهای با دور بالا، سرعت دور تند بین 24000-21000 rpm تا حداکثر 30000 rpm  می­ باشد. از این سانتریفیوژها بیشتر جهت تهیه فرآورده ­های خونی استفاده گشته و همگی یخچال ­دار هستند. دو نوع سانتریفیوژ با دور بالا وجود دارد:

 • سانتریفیوژ کم ظرفیت
 • سانتریفیوژ پر ظرفیت

سانتریفیوژهای کم ظرفیت مدل Discrete Sampling می­ توانند میکروارگانیسم ­ها، سلول­ ها، ویروس ­ها و اورگانل ­های سلولی را جدا نمایند. سانتریفیوژهای پرظرفیت مدل Continuos Flow برای جداسازی مخمرها، باکتری­ها و ویروس­ها از محیط کشت، پروتئین­ها و باکتریوفاژها از نمونه­ های رقیق شده کاربرد دارند.

در گروه دوم یعنی سانتریفیوژهای با دور پایین، دور دوران بین 6000 – 2000 rpm  تا حداکثر 8000 rpm  بوده و در هر دو نوع یخچال­ دار و بدون یخچال موجود می­ باشند. بیشتر جهت سانتریفیوژ کردن سلول­های خونی یا ذرات حجیم استفاده شده و برای جداسازی ذرات ریز سرعت آنها کافی نیست.

در اولترا سانتریفیوژها معادل 100000 – 75000 rpm  تا حداکثر 120000 rpm می ­باشد. اولترا سانتریفیوژها برای تفکیک مواد تشکیل­ دهنده سلولی کاربرد داشته و همگی دارای یخچال می­ باشند. زیرا در دورهای بالا اصطکاک هوا باعث گرم شدن دستگاه شده و در نتیجه منجر به تخریب پروتئین­ ها خواهد شد. اولتراسانتریفیوژها به طور معمول در مراکز تحقیقاتی استفاده می­ شوند.

ب – تقسیم ­بندی براساس شناور، زاویه ثابت و محوری بودن:

 • سانتریفیوژهای شناور Horizontal / Swing bucket /Swing out head

در این نوع سانتریفیوژها (سانتریفیوژهای شناور)، جایگاه قرار گرفتن نمونه­ ها طبق نیروی ثقل عمود بر زمین بوده، اما با شروع حرکت، ابتدا از حالت عمودی خارج شده و زاویه پیدا می کند. سپس کاملاً شناور گشته و طبق نیروی گریز از مرکز به سمت خارج و به حالت افقی با سطح زمین در می ­آیند. لذا به آن نوع شناور یا swing  گفته می­ شود. به طور خلاصه در این نوع سانتریفیوژ در حالت توقف وضعیت عمودی و در حالت دوران نمونه­ ها وضعیت افقی با سطح زمین دارند.

در این نوع سانتریفیوژ ذرات معلق بر اثر نیروی گریز از مرکز به بخش خارجی یعنی انتهای لوله ­ها رانده شده و رسوب به صورت یک لایه تقریباً یکنواخت در ته لوله تشکیل می­ گردد. در پایان عمل لوله ­های حاوی نمونه مجدداً به حالت عمودی درآمده، رسوب در ته لوله و محلول شفاف در بالای آن قرار می­ گیرد. می­ توان با پیپت پاستور یا سمپلر، مایع فوقانی را از رسوب جدا کرد. در صورتی که دور سانتریفیوژ بالا باشد و یا زمان دوران افزایش یابد، می­ توان حتی رسوب را از محلول فوقانی جدا کرد.

 • سانتریفیوژهای زاویه ثابت Fixed angle / Angle head  

لوله حاوی نمونه نسبت به محور دوران یک زاویه ثابت دارد. این زاویه از 25 تا 45 درجه می­تواند متغیر باشد. در این نوع سانتریفیوژ نیز ذرات معلق بر اثر نیروی گریز از مرکز به سمت خارج از محور دوران رانده می­ شوند. اما برخلاف سانتریفیوژهای شناور، رسوب در جدار و بخشی از کف لوله که در قسمت خارجی محور دوران قرار دارد، رانده می­ شود. البته هر قدر این زاویه نسبت به محور دوران کمتر باشد، رسوب بیشتر در جداره تشکیل می­ گردد و اگر زاویه بیشتر باشد، رسوب بیشتر در کف تشکیل می­ گردد. از آنجایی که شکل آئرودینامیک چرخاننده اجازه دوران در دور بالاتر و رسوب ذرات ریزتر را می ­دهد، لذا میزان رسوب­دهی این نوع سانتریفیوژها از نوع شناور بالاتر است.

 • سانتریفیوژهای محوریAxial

در واقع، لوله حاوی نمونه در طول محور عمودی خود دوران می ­کند ( بر خلاف سانتریفیوژهای معمولی که در طول محور افقی دوران می ­کنند.) این دستگاه ­ها به طور تجاری برای مقاصد بالینی در دسترس می­ باشند. معمولاً خون بیمار در لوله­ های سپتوم ­دار وکیوم شده، نمونه ­گیری گشته، سپس در جایگاه مخصوص خود به نام Axial Separation Module قرار داده شده و به طور خودکار در طول محور عمودی خود شروع به دوران می ­کند. ممکن است یک سوزن از طریق درب پلاستیکی ( سپتوم ) داخل لوله شده و از قسمت مرکزی، نمونه شفاف شده را برداشت کند. در این روش ذرات معلق که می­ توانند سلول­های خونی باشند، به قسمت محیطی لوله ­ها رانده می­ شوند. در انواع تجاری این دستگاه ­ها کل فرآیند جداساز در طی 70 ثانیه کامل می­ گردد که زمان مناسبی می ­باشد.

اساس روش سانتریفیوژها

اساس سانتریفیوژ حرکت دورانی حول یک محور ثابت است. افزایش قدرت نیروی سانتریفیوژ بستگی به شعاع دوران و سرعت دوران دارد. این نیرو، نیروی نسبی سانتریفیوژ ( Relative Centrifugal Force ) یا RCF  نامیده می­ شود که بر اساس ضریبی از g بیان می­ گردد.

چگونگی مقایسه سانتریفیوژ­ها:

مقایسه سانتریفیوژ­ها بر­اساس RCF است که توانایی تفکیک یک سانتریفیوژ را به خوبی مشخص می ­کند. اثر RCF  بر روی یک نمونه به فاصله ثابت نمونه از مرکز چرخش بستگی دارد. به علت اینکه فاصله عمق نمونه با قسمت­های سطحی آن از مرکز متفاوت است. اثر RCF بر روی نواحی عمقی یک نمونه بیشتر از نواحی سطحی آن خواهد بود.

عمل سانتریفیوژ از سه طریق اصلی اجرا می­ شود که عبارتند از:

 1. رسوب­دهی تمایزی Differential Pelleting
 2. سرعت منطقه ­ای Rate – Zonal
 3. ایزوپیکریک Isopycric

در روش رسوب­دهی تمایزی ابتدا ذرات تقریباً به طور یکنواخت در محلول معلق هستند. با شروع کار سانتریفیوژ، ذرات با سرعت­ های متفاوت به سمت انتهای لوله یا در جهت نیروی سانتریفیوژ حرکت می­ کنند. روش رسوب­دهی تمایزی در اصل جداسازی در محیط یکنواخت می ­باشد. در روش سرعت منطقه ­ای جداسازی به سرعت نسبی مناطق مختلف بستگی دارد. اما در روش ایزوپیکریک به دانسیته ذرات شناور در محیط وابسته است. در روش­ های فوق ذرات مختلف به صورت نوارهایی در طول گرادیان محیط در اثر سانتریفیوژ جدا می ­شوند.

اجزای دستگاه سانتریفیوژ

 1. موتور الکتریکی
 2. روتور یا هد سانتریفیوژ
 3. تایمر
 4. شافت
 5. سر روتور
 6. کلید خاموش و روشن کردن دستگاه
 7. ترمز ( Brake ) که دور عکس می­زند.
 8. کنترل کننده سرعت ( Potentiometer )
 9. Tachometer (سرعت­ سنج) که دور سانتریفیوژ را نشان می ­دهد.

روتور که لوله های حاوی نمونه را در آن جای می ­دهند با سرعت تنظیم شده توسط موتور چرخیده و ممکن است از جنس استیل، برنز و یا حتی پلاستیک باشد.

انواع سانتریفیوژهای موجود در آزمایشگاه­ ها

 1. سانتریفیوژ سایتولوژی

از این نوع سانتریفیوژ برای قرار دادن سلول­های موجود در یک مایع روی اسلاید میکروسکوپ استفاده می­ شود. در موقع استفاده کاربر ظرف مخصوص نمونه، صفحه فیلتر و یک اسلاید را کنار هم قرار می­ دهد. سپس همگی را در داخل روتور گذاشته مایع مورد نظر را در ظرف مخصوص نمونه قرار داده و دستگاه را روشن می­ کند. بعد از فعال شدن دستگاه، مایع با فشار در تماس با مجموعه فیلتر / اسلاید قرار می ­گیرد.

معمولاً سانتریفیوژها با دور 4000 – 200 rpm  کار کرده و زمان سانتریفیوژ 99-1 دقیقه متغیر است.

 1. سانتریفیوژ میکروهماتوکریت

سانتریفیوژ میکروهماتوکریت با استفاده از نیروی گریز از مرکز هماتوکریت خون ( نسبت حجم یاخته­ های سرخ به کل حجم خون ) را مشخص می ­کند. این نوع سانتریفیوژها دارای روتوری می­ باشند که لوله­ های موئین حاوی نمونه به صورت افقی روی آن قرار می­ گیرند. بعد از انجام سانتریفیوژ با استفاده از یک صفحه درجه­ بندی شده، مقدار هماتوکریت بدست می ­آید.

 1. میکروسانتریفیوژ ها

از این نوع سانتریفیوژها برای نمونه­ های با حجم کم غالباً کمتر از 1.5 ml ( مانند نمونه ­های گرفته شده از اطفال ) استفاده می ­شود. میکروسانتریفیوژها در مدل­های با دور پایین و دور بالا ساخته می ­شوند. در دور پایین حداکثر سرعت 13000 rpm  بوده و برای خون و سایر محصولات خونی کاربرد دارد. در مدل­های با دور بالا حداکثر سرعت به 28000 rpm  نیز رسیده و برای جمع ­آوری سلول­ها و میکرو ارگانیسم ­ها و بررسی ارگانل­ های سلولی کاربرد دارند. غالباً لوله ­هایی که در میکروسانتریفیوژها استفاده می ­شوند ازجنس پلاستیک و یکبار مصرف بوده، دارای یک سطح مقطع مخروطی و دارای سرپوش می­ باشند.

 1. سانتریفیوژهای شستشودهنده سلول

از این نوع سانتریفیوژ جهت شستشو، دکانته کردن، مخلوط کردن و شستشوی مجدد یاخته ­های قرمز خون قبل از آزمایشات متعددی چون  Antiglobulin استفاده می ­شود.

نحوه نگه­داری از دستگاه سانتریفیوژ

 • پیچ تنظیم سرعت باید به آرامی چرخانده شود.
 • در صورت استفاده مکرر در طول روز سانتریفیوژ باید در فواصل زمانی کوتاه ( ترجیحاً روزانه ) با محلول هیپوکلریت سدیم با رقت 0/1 تمیز شود.
 • بازدید ذغال و commutators ( سویگرها ) هر سه ماه یک بار باید انجام شود.
 • زمان  آن باید  هر سه ماه یک بار توسط کرونومتر ( زمان­سنج ) کالیبره و مورد کنترل قرار گیرد.
 • همچنین دور آن را باید توسط دورسنج ( تاکومتر ) هر سه ماه یک بار کنترل کرد.

 کنترل کیفیت

محدوده مجاز تغییرات به صورت زیر است:

اختلاف دور                               5%±
اختلاف زمان                             10%±
اختلاف دما                               2°C±

ایمنی

 • هیچگاه نباید سانتریفیوژ را در حالی که درب آن باز است روشن نمود.
 • باید از سرعت بالاتر از حد لازم استفاده شود.
 • هرگز قبل از ایست کامل سانتریفیوژ درب آن باز نشود.
 • قبل از اطمینان از کارکرد صحیح قفل درب سانتریفیوژ، از روشن کردن دستگاه اجتناب کنید.
 • در صورت برقرار نبودن توازن و تولید صداهای ناهنجار، باید در اسرع وقت دستگاه را خاموش نموده و همواره باید از تراز بودن روتورها قبل از روشن کردن دستگاه مطمئن شد.
 • قبل از روشن نمودن سانتریفیوژ، لوله­ ها را باید از نظر وجود خراش یا ترک کنترل نمود.
 • از سانتریفیوژ نمودن لوله ­های حاوی نمونه بدون درپوش خودداری شود.
 • در صورت شکستگی یا شک به شکستن لوله ­ها در سانتریفیوژ، باید دستگاه را خاموش نموده، به مدت 30 دقیقه صبر کرده و سپس اقدام به تمیز و ضدعفونی کردن درون سانتریفیوژ با محلول سفید کننده 10% نمود.
 • اگر شکستگی لوله ­ها پس از خاموش کردن دستگاه مشخص شد، درب سانتریفیوژ باید بلافاصله بسته شده و پس از 30 دقیقه اقدامات فوق صورت پذیرد.

کالیبراسیون

در صورت که نتایج کنترل کیفی قابل قبول نباشند، جهت کالیبراسیون به شرکت پشتیبان فرستاده شود.

کنترل کیفی و بررسی کالیبراسیون میکروهماتوکریت

برای کنترل کیفی دستگاه توجه به موارد زیر ضروری می­ باشد:

 • سرعت سانتریفیوژ
 • صحت زمان­سنج دستگاه
 • حداکثر توان در تجمع سلول­ها

سرعت ( برحسب دور در دقیقه ) و زمان­سنج سانتریفیوژ به ترتیب با تاکومتر و کرونومتر قابل بررسی می­ باشند.

ایمنی و نگه­داری

 • به منظور پیشگیری از بروز نوسانات جریان الکتریکی، دستگاه باید به سیستم تثبیت کننده جریان برق (UPS ) مجهز شود.
 • ذغال دستگاه باید هر سه ماه یک بار بازدید و هر 6 ماه یک بار تعویض گردد.
 • واشر دور حلقه محیطی دستگاه باید همیشه تمیز باشد.
 • دستگاه باید در جای محکم قرار گیرد تا ضربات وارده به پایه دستگاه در حال چرخش باعث خرابی دستگاه و همچنین کم شدن دقت آن نشود.
 • در هنگام باز کردن درب سانتریفیوژ و برداشتن لوله­های موئینه باید مواظب بود، زیرا لوله ­های شکسته شده به قطعات ریزی تبدیل گشته و بعضاً با چشم قابل دید نیستند.
 • در صورتی که عجله ­ای برای خواندن نتیجه وجود ندارد، بهتر است برای جلوگیری از شکل ­گیری آئروسل، درب سانتریفیوژ را 5 تا 10 دقیقه بعد از توقف دستگاه بار نمائید.

تانک ازت